Balıkların Hayatı

Balıkların Hayatı

Balıkların Hayatı

Çoğu balıklar bir defada milyonlarca yumurta dökerler. Yumurtaları da, yumurtadan çıkan yavru balıkları da korumaksızın, kendi haline bırakırlar. Hemen, bütün balıklar yumurtayla çoğalır­lar. Bu milyonlarca yumurtadan ancak pek azı hayatta kalır. Bütün yumurtalar balık haline gelebilseydi, çok geçmez, okyanuslar ağzına kadar balık dolardı, öte yan­dan, yavrularının bakımıyla daha yakından ilgile­nen balıklar da vardır. Kimi dikenli balıklar yumurtalarını bırakmak için yuvalar yaparlar.

Er­kek balık yumurtalarla yavru balıkların başında bekçilik eder. Pek az balık yavrusunu canlı olarak dünyaya getirir. Sevilen akvaryum balıklarının birçoğu böyledir. Köpek balıkları da yavrularını doğurarak dünyaya getirirler. Kimi balıklar (tırpana, vatoz, bazı köpek balıkları gibi) yumurtaların dikenli torbaların içine bırakırlar. Bunlara “de­nizkızı kesesi” denir. Deniz kıyılarında böyle keselere rastlayabiliriz. Katedilen mesafeler birkaç metreden birkaç bin kilometereye kadar olabilir. Göçteki amaç genellikle beslenme veya üremeyle ilişkilendirilir, ancak bazı göçlerin nedenleri hala bilinmemektedir. Bazı türlerde görülen günlük dikey göç doğal bir davranıştır, bazı denizel türler beslenmek için geceleri yukarı çıkar ve gün içinde eski derinliklerine inerler. Tuna gibi deniz balıklarının bir kısmı kuzeye ve güneye okyanuslardaki sıcaklıkları takip ederek yıllık olarak göç eder. Bu balıkçılık için önemli bir değişimdir. Tatlı su balıklarının yumurta dökme amaçlı yapılan göçleri genellikle daha kısadır.

Göçmen balıklar, düzenli periyodlarla göç eden bazı balık türlerine denir. Balıkların büyük bir kısmı, örneğin alabalıklar oldukça küçük ve sınırlı bir bölge içinde yer değiştirdikleri halde yılan balıkları gibi bazıları uzun yolculuklar yaparlar. Bir göçte tipik olarak göçün başladığı yere dönüş vardır ve çoğunlukla göç yumurtlamak veya besin bulmak amacıyla yapılır. Göçler, günlük olabilirken bazılarında yıllık olarak yapılır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2013 Kayra Giyim Kelebekler Koleksiyonu
2013 Kayra Giyim Kelebekler Koleksiyonu

Kayra Kelebekler... Bu sezon hanımlar, zarif giyinecekler...

Kapat