Boşanma Kararı Almadan Önce Evlilik Terapisine Başvurulması Gerekiyor!

Boşanma Kararı Almadan Önce Evlilik Terapisine Başvurulması Gerekiyor!

Boşanma Kararı Almadan Önce Evlilik Terapisine Başvurulması Gerekiyor!

Psikoder Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç: “Boşanma kararı almadan önce evlilik terapisine başvurulması gerekiyor!”

Evlilik terapisi; birbiriyle çatışmada olan iki insanın etkileşimini değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi biçimidir. Evlilik terapisi, karı ve koca arasındaki sorunlar üzerinde yoğunlaşan bir terapi yaklaşımıdır. Evlilik terapistleri, çeşitli taktikler kullanarak eşlerin adil bir şekilde duyarlı oldukları konuları tartışabilmelerini, kendilerini anlamalarını, yeni ilişki ve etkileşim becerileri kazanabilmelerini ve sorunları konusunda içgörü kazanabilmeleri konusunda onlara yardım ediyor. Terapide genel amaç, eşler arasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve aynı zamanda eşler arasında var olan etkileşim sisteminin dengesini değiştirmeye çalışmak oluyor. “Evlilik sorunlarında ilk önce evlilik terapistine başvurulmalıdır.”diyen Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) terapistleri, yakın ilişkilerinde sorun yaşayan kişilere ve çiftlere önerilerde bulunuyor…

Boşanma Kararı Almadan Önce Evlilik Terapisine Başvurulması Gerekiyor…

Evlilik ve ilişki sorunlarının insanların yaşamlarındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biri olduğuna dikkat çeken PSİKODER Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç; “Gerçekte her evlilikte tartışmalar, fikir ayrılıkları ve bunlara bağlı olarak bazı problemler yaşanabiliyor; ancak kimi zaman bu problemler çiftlerin derin bir hayal kırıklıkları yaşamalarına, birbirlerinden uzaklaşmalarına ve evliliğin devamını sorgulamalarına kadar varabiliyor. Oysa bu olumsuz süreci durdurmak mümkün… Çiftler bunu bazen kendi çabalarıyla, kişisel gelişim kitaplarından faydalanarak ve problem çözme becerileri geliştirerek başarabilseler de, bazen bir evlilik terapistinden profesyonel yardım almaları gerekebiliyor. ‘Evlilik terapisi alanlar boşanıyor!’ şeklinde kamuoyunda çok yanlış bir inanç var. Bu inanç çiftler evlilik terapistine başvurmalarını engelliyor. ‘Evlilik terapisine gidildiğinde boşanma oluyor, gidilmeyince boşanma olmuyor!’ şeklindeki bu inanç pek çok çiftin hayatını zehir ediyor. Oysa evlilik terapilerinde amaç keşke’si en az olan, en doğru kararı çiftin alabilmesini sağlamak oluyor. Bu nedenle, boşanma kararı almadan önce evlilik terapisine başvurulması gerekiyor.” dedi.

En Sık Görülen Evlilik Sorunları…

Evliliklerinde sorunlar yaşayan çiftlerin zamanla birbirlerinden uzaklaştıklarına dikkat çeken PSİKODER Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Cem Keçe; “Kadın ve erkek, hayatının herhangi bir döneminde hayalindeki insanı bulup, geri kalan yaşamını onunla paylaşmaya karar verdiğinde, bambaşka bir dünyaya adım atmış oluyor. Cicim ayları dediğimiz, ikili ilişkilerin ya da evlilik hayatının başlarında, çiftler olduğundan daha mutlu ve sağlıklı birer birey olurken, aynı zamanda, ilişkinin sayısız güzelliklerini tadıyor ve düzenli bir hayata geçiş yapıyor. Bu düzenli hayatın getirileri olduğu kadar alışma sürecinden kaynaklanan bazı problemlere de rastlanabiliyor. Bağlılık, kıskançlık, öfke kontrol bozukluğu, güvensizlik, evlilik dışı ilişkiler, cinsel sorunlar, boşanma ve ayrılıklar, zayıf iletişim, aile içi kötü muamele gibi nedenlerin tümü, çiftler ya da bireyler için tartışma konusu olabiliyor. Çiftlerin bu tür sorunlarla başa çıkamadıkları durumlarda, nitelikli bir evlilik terapistinden yardım istemeleri gerekiyor.” dedi.

Hiçbir Evlilik Mükemmel ve Sorunsuz Değil…

Hiçbir evliliğin mükemmel ve sorunsuz olmadığına değinen PSİKODER Genel Sekreteri Uz. Dr. Yasemin Yıldız; “Asırlardır, kadın erkek ilişkileri hemen hemen her sohbette gündeme gelen ve üzerine söylenecek çok fazla söz bulunan bir konu… Bu nedenle, kadın ve erkek arasındaki fikir ayrılıklarından doğan anlaşmazlıklar için büyük küçük herkesin anlatacak pek çok yaşanmış hikâyesi oluyor. Diğer bir değişle, ister sevişerek evlensinler, ister görücü usulüyle evlensinler, hemen hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Ayrıca, evlilik terapisi almak için mutlaka çok sıkıntılı bir evlilik içinde olmak da gerekmiyor. Bazen çiftler ilişkilerini daha da geliştirmek ya da çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla da evlilik danışmanlığı alabiliyorlar veya kişisel gelişim ve ilişki geliştirme programlarına katılabiliyorlar.” dedi.

Evlilik Terapistine Başvurmak…

Evlilik terapisinin evli çiftlere ve evli olmayıp birlikte yaşayan çiftlere faydalı olabileceğinin altını çizen PSİKODER Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç; “Ayrılmış ya da boşanmış çiftler de çıkabilecek zorluklar ve karmaşık duyguları keşfetmek adına ilişki danışmanlığı isteyebiliyorlar. Çiftlere iletişimlerini geliştirmek ya da yeni bir ilişkinin müzakeresini yapmak adına evlilik terapistleri yardımcı olabiliyor. Ortada bir çocuk olduğunda evlilik sorunları üzerine konuşmak ve evlilik terapistinden yardım almak çok daha önem kazanabiliyor. Her çift samimi, destekleyici ve tatmin edici bir ilişki yaşamayı hak eder. Evlilik terapisti genellikle bir kriz anında ya da umutsuzlukta aranıyor. Aslında normal bir ilişki gidişatı içinde, her hangi bir noktada, evlilik terapistinden yardım alınabiliyor. Eşle ya da partnerle konuşabilmek ya da bazı şeyleri düşünebilmek adına terapiye zaman ayırmak yaygın olarak görünen bir durum… Evlilik terapisi, daha mutlu ve olumlu bir çözüm için uygun olan bir adım olabiliyor. Bunun çiftlerin kendilerine en yakın evlilik terapistine başvurmaları, evlilik ve ilişki sorunlarını çözmelerinin yarısını oluşturuyor, geri kalan kısmı ise tecrübeli bir evlilik terapisti halledebiliyor.” dedi.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Zorlayarak, Zorlanarak Doğum Olmaz!
Zorlayarak, Zorlanarak Doğum Olmaz!

İstanbul Doğum Akademisi Kadın Doğum Uzmanı, Doğuma Hazırlık Eğitmeni Op. Dr. Hakan Çoker’in artan sezaryen oranlarını değerlendirdi…

Kapat