Bowling Hakkında Bilgiler

Bowling Hakkında Bilgiler

Bowling, tarihin en eski oyunlarından biridir. Ortaya çıkışı hakkında çeşitli söylentiler olsa da insanların tarihin ilk dönemlerinden beri dünyanın farklı yerlerinde, uzak mesafelere yerleştirdikleri taş, tahta, metal cisimleri devirmeye dayanan oyunlar oynadıkları kesindir. Yapılan kazılarda Mısır mezarlarında taş kuka ve toplara rastlanması bunun en iyi kanıtıdır…

Yeni Dünya’ya duyulan ilginin artmasıyla birlikte Alman ve Hollandalı göçmenler tarafından Amerika’ya taşınan bowlingin atası olan oyunlar, halk arasında bir anda yaygınlaşır. Fakat üzerinden para kazanmak isteyenlerin çoğalması, 1800’lü yılların ortasında çeşitli eyaletlerde bu tip oyunların yasaklanmasını bile gündeme getirir. Ancak bir kere bu oyunun zevkine varanlar, yasaların sadece 9 kukalı bowlingi kapsamasından yararlanarak, 10. kukayı oyuna dahil edip, topu fırlatmaya devam ederler. 

“Resmî” Bowling

1895’e gelindiğinde ise artık kuralları ve malzemeleri standartlaştırmak için -yalnızca erkek oyuncuları kapsayacak- Amerikan Bowling Kongresi kuruldu. 1901’de düzenlenen ilk ulusal şampiyonayı daha sonra uluslararası turnuvalar takip etti. 1952’de otomatik kuka yerleştiricisinin bulunması ise bowlingin bir anda yaygınlaşıp, dört bir yanda salonların açılmasına yol açtı.

Günümüzde dünyadaki bütün bowling oyunlarının yönetim organı, 1951’de kurulan Uluslararası Bowling Oyuncuları Federasyonu. Ancak bu federasyon da 9 ve 10’ar kukalı oyuna göre farklı birimlere ayrılmış durumda. Türkiye’de ise A, B ve C kategorilerini içeren bir ulusal lig var.

Bowling Oyununun Kuralları Nelerdir?

Saha 

Her geçen gün sayıları gittikçe artan salonlarda oynanan bowlingin üzerinde oynandığı vernikli tahta 19.17 cm uzunluğunda ve 1.07 m. genişliğinde. Atış yapılan faul çizgisiyle, en önde duran kuka arasındaki mesafe ise 18.3 metre. Atış sırasında topun sahanın dışarısına asla çıkmaması gerekiyor.
Birbirlerine yaklaşık 30 cm arayla dizilen kukalar, plastikle kaplı tahtadan yapılıyor ve boyları 38 cm oluyor. Topun ağırlığı ise 7.3 kiloyu geçemiyor ve metal olmayan bir maddeden yapılması gerekiyor. Topun üstünde baş ve iki orta parmağı geçirmek için üç tane delik var. Atışı yapan kişinin atış çizgisine hiçbir şekilde dokunmaması gerekiyor. 

Puanlama

Bowlingin puanlaması karışık görünmesine rağmen aslında son derece basit. 10 tur üzerinden oynanan oyunda oyuncuların her turda 2’şer atış yapma hakları var. Yıkılan her kuka bir puan anlamına geliyor. Bütün kukaları ilk atışta devirecek kadar iyi bir atış yaptıysanız, “strike” yapmış oluyorsunuz. “X” ile gösterilen bir strike’ın puanı 10’a ilaveten sonraki iki atışta devrilen kukaların sayısı toplanarak hesaplanıyor.

Birinci atışta kukaların hepsi devrilmezse, düşen kukalar alınarak ikinci atışa geçilir. Kalan kukaları bu sefer devirebilirseniz, “spare” yapmış olursunuz: Puanınız, 10’a ilaveten sonraki ilk atışında devrilen kukaların sayısının toplamı olur. Puan tabelasında işaretiniz ise “/” sembolüyle gösteriliyor. Şayet onuncu turda strike veya spare yapmayı başarırsanız ek atış hakkınız oluyor. İlk iki turda iki strike yapılırsa kazanılan 20 puana bir sonraki turda ilk atışta devrilen kukaların sayısı eklenir. Tüm bunlarla birlikte bowlingde ulaşılabilecek en yüksek puan 300’dür. Onu da ancak 12 strike arka arkaya yaparsanız elde edebilirsiniz.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2013 Ağustos Ayı Şenay Yangel Burç Yorumları
2013 Ağustos Ayı Şenay Yangel Burç Yorumları

2013 Ağustos Ayı Burç Yorumları – Şenay Yangel Burç Yorumları – Şenay Yangel 2013 Ağustos Ayı Burç Yorumları – Aylık...

Kapat