Çocuğumuz Bizi Yatakta Yakaladı! Ne Yapmalıyız?

Çocuğumuz Bizi Yatakta Yakaladı! Ne Yapmalıyız?

Cinsel ilişki sırasında çocuğunuza yakalandınız ve bu durumdan olumsuz etkilenmesini istemiyorsunuz, peki ne yapmalı?

Çocuk sahibi olan pek çok çiftin ister istemez karşılaşabileceği bu durum karşısında nasıl davranmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Yoksa çocuğunuza “çocukça” açıklamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz…

Cinsel ilişki esnasında çocuğunuza yakalanma fikri herhalde biraz endişe verici olsa gerek. Bu istenmeyen durumla karşılaşıldığında çoğu anne-baba ne yapacağını, ne söyleyeceğini ve çocuğa yaklaşımlarının ne olması gerektiğini bilemeyebiliyor. Çocuklarda ruhsal bir travma yaratabilecek bu talihsiz durumla karşı karşıya kaldığınızda panik yapmanıza gerek yok. Eğer nasıl davranmanız gerektiğini önceden biliyorsanız, bu durumdan çocuğun üzerinde hiçbir olumsuz etki bırakmadan da sıyrılabilirsiniz…

İlk yapmanız gerekenler

Davranışlarınız, çocuğunuzun yaşına göre de farklılıklar göstermeli fakat yatak odanızda çocuğunuza yakalandığınızda temel anlamda ilk yapmanız gereken şey, bu olayı hiç yaşanmamış olarak saymamalı, kabul etmemeli ve zamana bırakmamalısınız. Ondan nazikçe kapının dışında/koridorda beklemesini, bir dakika içinde yanında olacağınızı söyleyin. Özellikle çok küçük yaşlardaki çocuklar, bu esnada anne-baba arasında kötü birşeyler olduğunu düşünüp oldukça fazla etkilenebilir. Bu yüzden son derece kibar ve yumuşak bir ses tonuyla yaklaşmanız önemli.

Dostça yaklaşım çok önemli

Böylesi bir ani durum karşısında sizler de ister istemez gerilebilirsiniz. Önce sakinleşin ve panik havasından kurtulun. Çocuğunuzun yanına gittiğinizde ona ‘dostça’ yaklaşın ve kendisinin odaya geldiğini geç farkettiğinizi söyleyin. Onunla hemen ilgilenemediğiniz için kendisinden özür dileyin.

Ona soru sorun

İçeride anne ve babasının ne yapıyor olduğunu düşündüğünü ona sorun. Cevap olarak ‘öpüşüp sarıldığınızı’ duyabilirsiniz, şaşırmayın. Çocukların geneli, eğer onlara anne ve babanın birbirlerine olan sevgilerini öpüşerek ve sarılarak gösterdiğini söylerseniz, bu durum karşısında yüzleri gülecektir. Yaşı biraz daha büyük olan ve detay merak eden çocuklar içinse cinsellik hakkında konuşma sırası gelmiş demektir.

Özel hayata saygı hakkında konuşmanız gerekiyor

Çocuğunuzla konuşmanıza ona adeta bir yetişkin gibi davranarak devam etmenizi ve onun özel hayatına saygı göstermeye çalışacağınız ve ondan da aynısını beklediğinizi söyleyin. Ondan bundan böyle içeri girmeden önce kapıyı vurmasını rica edin. Tabii, bazı özel durumlar için kapınızı kapalı tutmayı ya da kilitlemeyi de unutmamalısınız.

Uzun süren, kalıcı tepkiler için uzman yardımı öneriliyor

Seks esnasında çocuğunuza yakalandığınızda yukarıdaki gibi bir yaklaşımda bulunmanız, çoğunlukla olumsuz sonuçlar doğurmaz. Fakat anne ve babasını yatakta uygunsuz bir pozisyonda yakalayan bazı çocuklarda korku ve şok gözlemlenebilir. Eğer çocuğunuzda belirgin bir şekilde kalıcı bir durgunlaşma ve suskunlaşma hissederseniz, bir uzmanda destek almanızı da önerebiliriz.

Kaynak: Womenist.net


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Boşanmaya Sebep Olan 16 Hata
Kadınların Boşanmaya Sebep Olan Hataları

Boşanmaktan kim korkmaz ki! Hayatınızın aşkını kaybetmemek için bu önerilere kulak verin...

Kapat