Detoks İçin Faydalı Yiyecekler

Diyetisyen Selahattin Dönmez’in önerdiği, vücutta arınmaya yardımcı yiyecekler ve 3 günlük özel arınma diyeti burada!

Elma

Elma yüksek miktarda pektin içerir. Pektin, aynı zamanda naranciyelerde, pancarda ve çilek, ahududu türünden küçük yumuşak meyvelerde bulunan ve kolondaki kurşun, civa gibi ağır metallere bağlanan ve vücuttan atılmalarını hızlandıran bir liftir.

Ananas

Bağırsaktaki “zararlı” bakterileri yok eden, sindirim için önemli olan “yararlı” bakterilerin gelişimini arttıran ve doku yenilenmesini destekleyen asitlerin üremesine yardımcı olan bromelin enzimi içermektedir.

Enginar

Safra üretimini arttıran bir sebzedir. Safranın görevlerinden biri, toksinleri vücuttan atılacakları yer olan kalınbağırsağa taşımalarıdır; yapılan bir araştırmaya göre, enginar yenildikten sonraki 30 dakika içinde yüzde 27’ ye kadar safra akışını arttırabilmektedir. Almanya’ da Tubingen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, serbest radikallerin karaciğere verdikleri hasarın enginar özütlerinin varlığında önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

Kivi

İçeriğindeki C vitamini, güçlü bir antioksidandır ve ayrıca vücudun en önemli detoks maddelerinden biri olan glutatyon üretmesine yardımcı olur. American Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışma, insanlara günde 500mg C vitamini verildiğinde glutatyon seviyesinin sadece 2 haftada %50’ye kadar arttığını göstermiştir.

Su teresi

Su teresi vücuttaki detoks enzimlerini arttırır ve belirli toksinler üzerinde doğrudan etki gösterebilir. İngiltere’ deki Norveç Gıda ve Araştırma Merkezi’ ndeki sigara içen kişilere günde 170gr su teresi verildiğinde, bu kişiler bilinen kansorejen maddelerin ortalama miktarlardan daha fazlasını idrar yoluyla atmışlardır. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda bulunan klorofil, dolaşımı hızlandırarak sağlıklı alyuvarların oluşmasına yardımcı olur.

Yaban mersini

Antioksidan madde içeriği en yüksek bahçe bitkisidir. Kokulu kara üzümlerde olduğu gibi yaban mersininde de kanser oluşumunu engelleyici bileşikleri vardır. Bu yönü ile kansere karşı koruma sağlayan enzimleri harekete geçirirken hızlı tümör gelişimlerini de azaltmaktadır. Kılcal damarların tıkanmasına neden olan düşük yoğunluktaki yağlı bileşiklerin (LDL kolesterol) vücuttan atılması üzerine de etkisi olduğu araştırmalarla saptanmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre yaban mersininin hafıza kayıplarını engellediği ve yaşlanmaya engellediği yani antiageing özellik gösterdiği saptanmıştır.

3 Günlük Özel Arınma Diyet

SABAH: 1 su bardağı az yağlı süt, 4 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek, 1 yemek kaşığı kuru yaban mersini

ARA: 1 adet orta boy elma veya 1,5 adet kivi veya 2 dilim ananas veya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu

ÖĞLEN: 1 adet zeytinyağlı enginar (garnitürüyle birlikte tüketilebilir) veya 4 Yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, 1 ince dilim tam buğday ekmeği, Sınırsız Yeşil Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

ARA: 1,5 adet kivi veya 1 adet orta boy elma veya 2 dilim ananas veya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu

AKŞAM: 80 gramlık ton balığı vaya ½ levrek fileto, 1 ince dilim tam buğday ekmeği, Sınırsız Yeşil Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

GECE: 2 dilim ananas veya, 5 adet kivi veya 1 adet orta boy elma veya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Kas Hasarına Karşı Yaban Mersini

Doğanın "mavi" renkli tek meyvesi, yoğun fiziksel egzersizin kaslara verdiği zararı önemli ölçüde azaltıyor.

Kapat