Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Hayvan proteinlerine karşı vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir reaksiyonu olarakmeydana gelen evcil hayvan alerjisi, akciğer ve solunum sisteminin etkileyerek bir çok şikayetlere sebep olur…

Evcil hayvan alerjisinden kaynaklı olarak ortaya çıkan şikayetler, bu rahatsızlığın belirtileridir. Evcil hayvan alerjisi evinde kedi, köpek gibi hayvan besleyenlerde ortaya çıkabileceği gibi, hayvanat bahçesinde çalışanlarda ve çeşitli şekillerde hayvanlarla yakından ilgilenenlerde de görülen bir sorundur. Evcil hayvan alerjisi olup olmadığınızı işaret eden belirtiler ise şunlardır:

Evcil Hayvan Besleyenlerde Alerji Belirtileri

Evinden evcil hayvan besleyenlerde alerji sorunu ortaya çıktığı zaman, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun ve damakta kaşıntı, genizde akıntı hissi, göz kızarması, kaşınması ve sulanması, öksürük, sık sık uyuma isteği, göz altında mavi renkli şişlikler, yüzde basınç ve ağrı hissi gibi belirtiler husule gelmektedir. Evcil hayvan alerjisine yakalan kişi eğer astım hastası ise, nefes almada zorlanma, göğüste ağrı ve sıkışma, hırıltılı bir şekilde nefes verme, nefesin sıkışması, öksürük gibi sorunlardan dolayı uyumakta zorlanma şikayetleri ortaya çıkar.

Evcil hayvan alerjisine yakalanmanın cilt üzerinde de bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bunlar, deride kızarıklık, kırmızı yamalar ve deride şiddetli kaşıntıdır. Tüm bu belirtiler bir haftadan uzun bir süredir varsa, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Diş Fırçalama Süresi Ne Kadardır?
Diş Fırçalama Süresi Ne Kadardır?

Diş fırçalama alışkanlığı henüz küçük yaşlarda iken başlanmalıdır diyen uzmanlar, ilk süt dişlerinin çıktığı zamandan itibaren çocuğa bu alışkanlığın kazandırılması...

Kapat