Gelişim Çağındaki Çocuklarda Sağlık Kontrolleri

Yetişkin bireylerin çocukken geçirdikleri bazı hastalıklar ileride çok ciddi başka hastalıklara yol açabilmektedir veya kişinin gelişimini olumsuz yönde etkileyerek sağlıksız bir yaşam sürmesine sebep olabilmektedir. Doğumdan itibaren bebeklerin ve büyüme evresinde çocukların sağlıkları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Yeni doğan döneminde ve ilk iki yılda çocukların sağlıklarına ayrı bir özen gösterilmesi şarttır.

Bebekler doğumdan sonra özellikle ilk bir yıl içerisinden hızlı bir büyüme döneminden geçerler. Bu süre zarfında bebeğin gelişimi dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bebek doğumundan sonra beşinci, yedinci ve on beşinci günlerinde boy uzamaları, kilo alımları ve baş çevresi ölçümleri gibi kayıtların mutlaka tutulması gerekmektedir.

Bebeklerde yapılan birçok test ile zekâ geriliği olup olmadığı, işitme sorunlarının varlığı gibi ileride ebeveynlerini zor duruma sokabilecek durumlar belirlenebildiğinden ailelerinde gelecek planlamalarını düzenlemelerini mümkün kılmaktadır. Tedavisi geciktiği takdirde üstesinden gelinmesi mümkün olmayan hastalıklarında tedavisi erken yaşta yapıldığında daha başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Lifemed çocuk hastalıkları alanında hem yeni doğanlarda hem de büyüme sürecindeki çocuklarda ayrı klinikler oluşturarak her çocuğun bakımının ve tedavisinin ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Ailelerin en çok denk geldiği sıkıntılardan biri de tatil zamanlarında çocukların sürekli güneş altında kalarak oyun oynamak istemeleridir. Bazen ebeveynler durumun ne kadar kötüye gidebileceğini hesaba katamayabilirler. Böyle durumlarda çocuklarda en başta şiddetli baş ağrıları ile beraber, bulantı, kusma, yüksek ateş belirtileri ile güneş çarpması kendini belli etmektedir. Güneş çarpması geçirilen çocuk serin bir yere götürülmeli ve vücut sıcaklığı düşürülmeye çalışılmalıdır.

Yaz mevsimlerinde çocukların en çok maruz kaldığı rahatsızlıklardan bir başkası ise böcek ısırmaları ve sokmalarıdır. Çoğu çocukta bu durum alerjik reaksiyonlar yol açabilmektedir. Şişme, ağrı, aşırı kaşıntı gibi durumlarda çocuk hızlı bir şekilde acil servise götürülmelidir. Kusma ve ishal aslında oldukça çok basite indirgenen rahatsızlıklar olsa da sıvı kaybı yaşandığından yetişkinlerde bile ciddi seviyelerde yaşamı tehdit eden unsurlardır. Çocuklarda sık yaşanan bu durumlarda çocukların beslenme menülerine mutlaka ayran, yoğurt, ıhlamur, elma suyu gibi besinler eklenerek bol sıvı alması sağlanmalıdır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Mustela anne ve bebek cilt bakımında uzmanlık sunuyor
Mustela anne ve bebek cilt bakımında uzmanlık sunuyor

“Description kısmı: Mustela, hem doğum öncesi hem de doğum sonrası annenin ve yeni doğan bebeğin ihtiyacı olan cilt bakımı için...

Kapat