Google Glass Nedir?

Google Glass Nedir?

Google Glass Nedir?

Google Glass, internet devi Google’ın bilgisayar kullanım deneyimini tamamen değiştireceği iddiasıyla piyasaya sunduğu bir mobil bilgisayar ve iletişim cihazı. Google Glass’ın geleneksel akıllı telefonlardan ya da tabletlerden farkı giyilebilir olması. Aslında Google Glass gözlük gibi takılan bir tür bilgisayar…

Google Glass Teknik Özellikleri

Glass’ın içinde TI OMAP 4430 işlemci, 1GB RAM ve 16GB depolama alanı var. İçeriği Google+ hesabınızla semkronize edebiliyorsunuz. Cihazın üzerinde bir de microUSB portu var. Bu port cihazı şarj etmenize de yarıyor. Google Glass, 802.11b/g Wi-Fi veya Bluetooth ile bağlantı kuruyor.

Google Glass İşlevleri

Google Glass Android işletim sistemini kullanıyor. Cihaz ile bir akıllı telefonla ya da tablet bilgisayarla yapabildiğiniz birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Yani arama yapabiliyor, e-postalarınızı okuyabiliyor ya da mesaj yazabiliyorsunuz. Ancak epostalarınızı yanıtlamanız şu an için mümkün değil. Geliştirme aşamasında olan cihaz tam bir internette gezinme deneyimi sunmasa da dilerseniz Google’da arama yapabiliyorsunuz. Ancak arama sonucundan farklı bir bağlantıyı görüntüleyemiyorsunuz. 

Glass’ın ekranın hemen yanında bir kamera var. Bununla video ya da fotoğraflar çekmeniz mümkün. 

Google Glass Kullanımı

Google Glass bir gözlük gibi takılıyor. Ekranı ise sağ göz üzerinde bulunuyor. Görüntü buradaki cam kısımda oluşuyor ve dışarıdan bakıldığında görünmüyor. Ekran küçük ama göze çok yakın olduğu için görüntü yeterli büyüklükte oluyor. 

Deneme amaçlı Glass’ların pil ömrü pek uzun değil. Aktif bir kullanım ile pil 5 saatten az gidiyor.

Kontrol Ünitesi

Glass’ın sağ tarafında geniş, düz bir yüzey var. Bu tıpkı bir dizüstü bilgisayarınki gibi bir touchpad. Bu kısım dört yönlü dokunmayı ve kaydırmayı algılayabiliyor. Cihazın görüntü arayüzünde ise birkaç basit komut var. Touchpad ile bu komutları seçerek gözlüğü kontrol ediyorsunuz. 

Google Glass’ı çalıştırmak için bir kez buraya dokunmak ya da önceden belirlediğiniz açıda başınızı eğmeniz yeterli. Google Glass’ı sesli komutlarla kontrol etmeniz de mümkün.

Google Glass Ses İletim Teknolojisi

Google Glass ile telefon görüşmelerini yapabiliyorsunuz. Ancak cihazın bildiğimiz anlamda bir hoparlörü yok. Glass, sesi başınızın arka kısmında bir kemik üzerinden orta kulağınıza iletiyor. Sesi bu sayede duyuyorsunuz. Kulaklıkta olduğu kadar yüksek olmasa da sesi normal bir şekilde duyabiliyorsunuz.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?
Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Banyo fayansları 2 aşamada temizlenmeli. Önce fayansın geniş yüzeylerini silmeli, daha sonra fayans aralarında kalan derzleri derinlemesine temizlemelisiniz...

Kapat