Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubuna Kan Verebilir?

Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubuna Kan Verebilir?

Hangi Kan Grubundan Olanlar Kimlere Kan Verebilir?

Kanın yaşamsal özelliğinin keşfedilmesiyle başlayan kan nakilleri sonrasında ortaya çıkan sağlık sorunları, her kanın herkese uygun olmadığını gösterdi. Böylelikle kandakiantikorlar araştırılarak kan grupları tespit edildi. Belirlenen kan grupları sayesinde hangi vücuda hangi kanın uygun olduğu tespit edilerek kan nakillerine bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar önlenmiş oldu. Kan grupları temel olarak iki sistem ile belirlenir. Bunlar A, B, 0 grupları ve Rh değeridir. Birincisi A, B, AB ve 0 olmak üzere 4 gruba, ikincisi ise pozitif (+) ve negatif (-) olmak üzere 2 gruba ayrılır. A, B, AB ya da 0 grubu kanda Rh faktörü bulunuyor ise Rh (+), bulunmuyor ise Rh (-) olarak yazılır. Örneğin kişinin kanı B grubundansa ve Rh değeri negatif ise kan grubu B Rh (-)’tir.

Bu iki sistemin kombinasyonuna göre 8 grup insan vardır: 

ARh(+) ARh(-)
BRh(+) BRh(-)
ABRh(+) ABRh(-)
0Rh(+) 0Rh(-)

Kan nakli, kana ihtiyacı olan kişilere kan verilmesidir ancak bu kan gruplarının uygunluğuna göre yapılabilir. Tüm gruplardan kan alabildiği için AB kan grubu genel alıcı, tüm gruplara kan verebildiği için 0 kan grubu genel vericidir.

Kan Uyum Tablosu

Alıcı kan grubu Verici kan grubu
AB Rh+ Tüm kan grupları
AB Rh- O Rh- A Rh- B Rh- AB Rh-
A Rh+  O Rh- O Rh+ A Rh- A Rh+
A Rh-  O Rh- A Rh-
B Rh+ O Rh- O Rh+ B Rh- B Rh+
B Rh-  O Rh- B Rh-
O Rh+ O Rh- O Rh+

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Google Glass Nedir?
Google Glass Nedir?

Google Glass, internet devi Google’ın bilgisayar kullanım deneyimini tamamen değiştireceği iddiasıyla piyasaya sunduğu bir mobil bilgisayar ve iletişim cihazı. Google...

Kapat