Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde gebelik süresi 60-67 gün kadardır. Hamile bir kedi çiftleşmeden itibaren yaklaşık 3 hafta içinde gözle görünür değişiklikler göstermeye başlar…

Kızışma belirtileri kaybolur…

Kızışma belirtilerinin artık görülmemesi kedinizin hamile olduğunun ilk işaretidir. Dişi kediler normalde her 10-14 günde bir kızışma dönemine girer. Bu durum birden durduysa büyük ihtimalle hamiledir.

Memeler şişer ve pembeleşir…

Hamile bir kedinin memelerinde gözle görülür değişiklikler olur. Memeler şişer ve pembeleşmeye başlar. Memelerdeki değişiklikler hamileliğin ilk belirtilerindendir. 

Kedinizin iştahı artar…

Hamile bir kedi daha çok yemek ister. Ne de olsa artık sadece kendini değil, karnındaki yavruları için de yemesi gerekir.

Kusmaya başlayabilir…

Hamile kediler tıpkı insan anne adayları gibi sabah bulantıları ve kusma semptomları gösterebilir. Bu tek başına endişelenecek bir durum değildir ama sıklıkla oluyorsa ya da uzun süre devam ettiyse veterinere başvurmak gerekli olabilir.

Karnı büyümeye başlar…

Hamileliğin en önemli belirtilerinden biri de kedinin karnındaki büyümedir. Hamileliğin beşinci haftası civarı kedinin karnında gözle görünür bir büyüme başlar ve bu durum doğuma kadar devam eder.

Hamile kedi huy değiştirir…

Hamilelik kedilerin davranışlarında da gözle görülür değişikliklere neden olabilir. Normalden daha duygusal hale gelip sizden de daha sık ve yoğun ilgi isteyebilir. Bu dönemde ona olan ilginizi eksik etmeyin.

Yuva arayışı başlar…

Siz elbette kedinizin rahatça doğurup, yavrularını bakabileceği bir ortam hazırlayacaksınız ama içgüdüleri gereği kendisi de bir yandan evin içindeki tenha ve korunaklı yerleri araştırmaya başlayacaktır. Bu durum hamileliğin ilerleyen aşamalarında ortaya çıkar. Doğum vakti yaklaştıkça hamile kediniz doğum yapmaya uygun daha tenha ve sakin yerleri kendine mesken edinebilir.

Kedilerde hamileliğinin klinik teşhisi…

Veterineriniz kedinizin karnındaki ceninleri, genellikle hamileliğin 17-20. gününden itibaren hafifçe dokunarak hissedebilir. Teşhis için ultrason gibi daha gelişmiş yöntemler de kullanılabilir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Spiral Çıkarıldıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?
Spiral Çıkarıldıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hormonlu spirallerle hem mekanik olarak gebeliğin gerçekleşmesi önlenir, hem de rahim içi bölgesinde gebeliğin oluşmasına elverişsiz bir ortam yaratılır...

Kapat