Kimler Kan Verebilir?

Kan bağışı yapan kişilere donör denilirken, 18 ile 65 yaşındaki sağlıklı her insan döner olabilir. Erkekler en sık iki ayda birkez kan verebilecekken kadınlar ise özel durumları nedeniyle en sık 3 ayda bir olmak üzere yılda toplam 4 üniteyi geçmemek şartıyla kan verebilirler…

Kan bağışı yapacak kişilerin ağırlığının 50 kilogram üzerinde olması şart koşulurken, 50 kilogram altındaki ağırlığa sahip olan kişilerden kesinlikle kan alınmamaktadır. İnsan vücudunda 5000 ile 6000 mL arasında kan bulunurken, bir seferde bu kanın %7,5′i yani 450 ML’i verilebilmektedir.

Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.

Kan aldırmanın sanıldığı gibi kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı yaşatma ve bağımlılık yapma gibi etkileri bulunmazken, bazı ilaçları kullanan kişilerin kesinlikle kan bağışı yapmaması önerilir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi tarafından kan vermenin kansızlığa, halsizliğe ve beraberinde hastalıklara neden olacağı düşünülmektedir. Aslında kan vermek tam aksi durumlara tekabbül...

Kapat