Köpek ya da Kedi Tüyü Kiste Neden Olur mu?

Köpek ya da Kedi Tüyü Kiste Neden Olur mu?

Köpek ya da Kedi Tüyü Kiste Neden Olur mu?

Pek çok insan evcil hayvanların kendilerine ve çocuklarına zarar verebileceğini düşünür. Özellikle köpek ve kedi tüylerinin çocuklarda kiste neden olduğu yaygın bir görüştür. Oysaki gerekli bakımlar yapılırsa evcil hayvanlarınız evinize sadece neşe katan harika dostlar olarak yerlerini alır…

Kist Yapan Parazit

Köpek ya da kedi tüyü akciğerlere kaçtığında, akciğerde kist oluşturduğuna inanılır. Bu yaygın inanış aslında tam olarak doğru değildir. Köpek ya da kedi tüyleri tek başına kist oluşumuna neden olamaz. Ancak tüy insan vücudunda üreme eğiliminde olan bir tür parazit ile enfekte olmuş ise ciğerlere girdiğinde kiste neden olabilir.

Parazit Aşıları Önemli

Aslında burada da oluşan bir kist değil, bakterilerin üremesiyle oluşan bir parazit torbasıdır. Ancak hayvanın aşıları düzenli ve kontrollü olarak yapılıyorsa bu tüy enfekte olmadığı için ciğerlere kaçsa bile kist ya da başka bir rahatsızlığa neden olmaz. 

Bu parazite yakalanmaması için evcil hayvanınızın iç parazit aşılarının düzenli olarak yaptırmanızın dışında kuru mama dışındaki besinleri tüketmemesine de dikkat etmelisiniz.  Köpeğinize veya kedinize pişmemiş yiyecekler vermemeye de özen gösterin. Bunun yanı sıra hayvanınızın içme suyu tüketmesi de önemlidir. Çünkü şebeke suları da bu bakterinin bulaşmasına neden olabilir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Windows Klavye Kısayolları Nelerdir?
Windows Klavye Kısayolları Nelerdir?

Windows işletim sisteminde mouse ile ya da program menülerinden yaptığınız birçok işlemi bazı basit klavye kombinasyonlarıyla da yapabilirsiniz. Bunlara kısayol...

Kapat