Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Vücudun en önemli savunma sistemlerinden biri de lenf bezleridir. Lenf bezleri aynı zamanda bağışıklık sisteminin de önemli bir parçası ve vücudu her türlü hastalığa karşı koruma gibi önemli bir görevi üstleniyor. Ancak bu lenf bezlerinde bazen kötü huylu olan tümörler de oluşabiliyor. İşte bu hastalık da lenfoma adını taşıyor. Elbette pek çok hastalık gibi lenfoma da kendini bazı belirtiler ile ortaya koyuyor.

Aslında lenfoma belirtileri gerçekten şüphe uyandıran belirtilerdir ve bu sayede sağlık kuruluşuna başvurma süreci de uzun olmuyor. Yüksek ateş en yaygın belirtilerden biridir. Herhangi bir enfeksiyon olmadığı halde hastada yüksek ateş görülür. Bunun nedeni vücudun bu kötü huylu tümör nedeniyle savunmaya geçmesidir.

Lenf bezlerinde şişlik olması da bir diğer belirti olarak karşımıza çıkıyor. Büyümeye devam eden şişlik genellikle boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde görülüyor. Küçük bir şişlik halindeyken büyümeye başlıyor. Genellikle ağrı yapmadığı için hastalar vücutlarındaki bu şişliği tesadüfen fark ediyor.

Lenfoma Hangi Belirtilere Sahip?

Geceleri aşırı terleme lenfomanın bir diğer belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu belirtinin geceleri sıcak havalarda terlemek ile karıştırılmaması gerekir. Lenfomada hastalar kıyafetlerini değiştirme ihtiyacı hissedecek düzeyde terliyor. Son olarak bu hastalığın hızlı kilo kaybetmek gibi bir belirtisinin e olduğunu söyleyebiliriz. 6 aylık bir süreç içerisinde hasta diyet uygulamadığı halde kilosunun % 10’u gibi yüksek bir oranını kaybediyor. Ani zayıflama da bu hastalığın bir belirtisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu belirtilerden sadece birinin görülmesi dahi derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği anlamına gelir. Bu durumda sağlık kuruluşunda muayene ve bazı tetkikler gerçekleştirilir. Sonrasında ise hekim tarafından yapılan bir değerlendirme ile tanı konabiliyor ve zaman kaybedilmeden tedavi aşamasına geçiliyor.

Tedavide ise kök hücre ya da kemoterapi gibi yöntemler tercih edilebiliyor. Hastalığın hangi evresinde olunduğuna bağlı olarak tedavi protokolünde bazı değişiklikler yapılabiliyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Acıbadem web adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitede bir de video bulunuyor ve video içeriğinde hastalığa dair önemli bilgiler aktarılıyor. Merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu sitede bulabilirsiniz.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Online Elektrik Aboneliği İşlemi Yapmanın Avantajları Nelerdir?
Online Elektrik Aboneliği İşlemi Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların hayatında da pek çok farklı yenilik yer almaya başlıyor. Değişiklikler alışveriş alışkanlıkları ile birlikte yeme...

Kapat