Makro Fotoğraf Nedir?

Makro Fotoğraf Nedir?

Öncelikle makro fotoğraf ne demek ona bakmak lazım….

Makro çekim demek illa çok yakından çekmek demek değildir. Bu gün Nikon makineler için en çok kullanılan makro lens 105mm, Canon makineler için en çok kullanılan makro lens 100mm dir. 35mm den 300mm kadar tek yada kompleks lenslerde mevcuttur. 

Makro fotoğrafçılıkta büyütme oranı bire bir ise bu fotoğrafı çekilen objenin uzunluklarının film yüzeyine tam olarak aynı uzunluklarda yansıması anlamına gelirki, makro fotoğrafçılıkta 1×1 büyütme olarak adlandırılır, 1×1 büyütmede bir arı fotoğrafı çekmişseniz arıyı film yüzeyinde aynı uzunluk ve diğer boyutlarda film yüzeyine yansıtmışsınız demektir. 1×0.5 yarım boyutta, 1×5 ise 5 katı bir boyutta film yüzeyine yansımış anlamına gelir. Anlaşılacağı üzere makro çekimler çok yakın çekim ve belli bir oranda büyütme isteyen çekimler olduğu için optik özellikleri kendine has bir fotoğrafçılık türüdür, malzemeleri de kendine özeldir. 

Sorunuza gelince; Özellikle kompak makinelerde bu büyütme oranını sağlamak için lens objeye iyice yaklaştırılır. Makinenin bu odaklama mesafesi ne kadar yakın olursa o derecede büyütme oranı yaklanmış ve macro çekim için daha iyi sonuç alınmış olur. Kompak makinelerde odaklama genelde otomatik olduğu için kullanıcı makineye ben yakın çekim yapacağım odaklamayı ona göre ayarla demek için macro moda alır ve makine içindeki yazılımlar sayesinde kullanıcıya macro çekim zevkini vermeye çalışır. 

Bu arada cisme fazla yaklaşmak bazı handikaplar doğurmaktadır. 
1. Lensin gölgesi ve başka nedenlerle yeterli ışık sağlanamaz. 
2. Hareketli cisimler özellikle böcekler sizin o kadar yaklaşmanızı beklemezler. 
3. Tehlikeli hayvanların fotoğraflarını çekmek için de baya bi mesafe gerekir. En azından 100mm veya 200mm makro bir lens le çekim yapmak önerilmektedir. 


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Ruh Sağlığınızın En iyi Doktoru Spordur!
Ruh Sağlığınızın En iyi Doktoru Spordur!

Sporun yalnızca vücut sağlığını geliştirdiğini düşünmek yanlış olur. Vücut sağlığının yanı sıra ruh sağlığını da düzenler ve ruh sağlığı üzerinde...

Kapat