Manolya Çiçeğinin Bakımı

Manolya Çiçeğinin Bakımı

Manolya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Manolyagiller familyasının en çok Büyük Çiçekli Manolya (Magnolia Grandiflora) türü bilinir. Dış mekan bitkisi olarak da çok fazla kullanılan, büyük beyaz çiçekleri ve yapraklarıyla göz dolduran manolya, en narin bitkilerden biri olma özelliğine sahiptir…

Manolya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Manolyayı bahçenize istediğiniz mevsimde dikebilirsiniz. Ama narin bir bitki olduğu için fidanı ayrı bir bakım ister. Bu nedenle büyük bir saksıda yetiştirdiğiniz manolya fidanını toprağıyla birlikte bahçenize dikmelisiniz.
  • Fazla rüzgar sevmediği için dikileceği yer bu özelliği göz önüne alınarak belirlenmelidir. Güneşi ve yarı gölgelik yerleri sever.
  • Kestane toprağıyla normal toprak karışımını ve potasyumlu gül gübresini sever ve bu koşullar sağlandığında bol bol çiçek açar.
  • Köklerinin toprağın yüzeyine yakınlığı nedeniyle fazla çapalamaya gelmez, zarar görebilir. Sadece toprağını havalandırıp gübrelemeniz yeterli olur ama toprağını havalandırırken de köklerine zarar vermemeye özen gösterin.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Petunya Çiçeğinin Bakımı
Petunya Çiçeğinin Bakımı

Patlıcangiller familyasından olan petunya bir mevsim çiçeğidir. Yaz mevsiminin en uzun süre çiçekli kalan bitkisidir, hatta sonbahar mevsimi boyunca da...

Kapat