Meme Kanseri Riski Altında Mısınız?

Meme Kanseri Riski Altında Mısınız?Elinizde olmayan bazı dış etkenler, siz farkında olmadan gerekli önlemi almazsanız, sizi meme kanserine bir adım daha yaklaştırabilir. Risk altında olmanız, hemen kanser olduğunuz anlamına gelmez. Tam tersi, reglinizin 5. günü kendiniz elle ve yılda bir kez de doktor tarafından düzenli kontrollerinizi yaptırırsanız, sağlıklı beslenirseniz meme kanserine hiç yakalanmama veya erken teşhis ve tedavi şansınız çok yükselebilir.

Peki bu riskler neler? Öncelikle yaş faktörünü göz önüne almanız gerekiyor, yani yaşınız ilerledikçe riskiniz artıyor. Ancak tek etken bu değil, çünkü ülkemizde demografik olarak genç kadın nüfusu yüksek oranda olduğundan artık 40 yaş altı meme kanseri vakaları da sıklıkla görülüyor.

Eğer ilk canlı doğumunuzu 35 yaşından sonra yaptıysanız veya hiç çocuk sahibi olmadıysanız, emzirmediyseniz, ilk reglinizi 12 yaşından önce yaşadıysanız veya 55 yaşından sonra menopoza girdiyseniz yine artan bir riskle karşı karşıyasınız demektir. Menopoz sonrası 5 yıldan uzun süre östrojen takviyesi aldıysanız da dikkatli olmanız gerekiyor.

Bunun dışında sizin elinizde olmadan, kalıtımsal olarak genetik geçişli meme kanseri riski taşıyor olabilirsiniz. Genetik geçişli hastalar, meme kanseri vakaları içinde % 5-10 oranında görülür ve gen pozitifliği olan bu tip hastalarda ilerleyen yaşlarda meme kanserine yakalanma riski % 90’lara kadar yükselir. Yine ailenizde meme veya yumurtalık kanseri hikayesi varsa mutlaka düzenli doktor kontrolünde olmanız gerekir.

Güven Hastanesi, uzman kadrosu, teknik donanımı ve “güven” ilkesini ön plana alan kaliteli hizmet anlayışıyla 1974 den beri kendini başarılarıyla kanıtlamış bir hastane. Bugün 40,000 metrekareye yayılmış kompleksinde, 251 yatak ve 12 ameliyathane ile hem kontrollerinizde, hem de operasyonlarınızda size yardımcı olmaya hazır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Kısa Saç Modellerinde Yeni Trendler
Kısa Saç Modellerinde Yeni Trendler

Kısa saç, biraz cesaret işi gibi görünse de asil ve bakımlı görünümü sebebiyle pek çok kadının vazgeçilmezleri arasında yer alır....

Kapat