Neti Pot Nasıl Kullanılır?

Neti Pot Nasıl Kullanılır?

Neti Pot Nasıl Kullanılır?

Neti pot evde kendi kendine sinüzit sorununu tedavi etmek isteyen hastalar için geliştirilmiş bu aletin içine su koyarak burun içine çekilmesi ile sinüziti doğal yollarla tedavi ettiği söylenmektedir. Dünyaca ünlü kalp doktoru Prof. Dr. Mehmet ÖZ katıldığı bir programda neti potun nasıl kullanılacağını şöyle anlattı…

Neti Pot Kullanımı

Kullanımı bir hayli basit olan neti potun içine vücut ısısıyla eş değer sıcaklıkta olan bir su konur. Suyun içine de yarım çay kaşığı tuz atılıp karıştırıldıktan sonra belli kurallara uyarak bu su burna çekilir. Peki nedir bu kurallar?

Neti pot suyu hazırlandıktan sonra hasta ayağa kalkar ve ayaklarını omuz genişliğinde açar. Neti pot sağ ele alınır ve bağınızı yere paralel olarak sola eğerek potun ucu sağ burun deliğine yerleştirilir. Bu esnada ağzını açık ve ağızdan nefes alıyor olmanız gerekir. Çünkü suyu burnunuza çektiğiniz zaman ağızdan nefes alırsanız su genize kaçmaz ve diğer burun deliğinden geri akar. İşlem daha sonra diğer burun deliğine de aynı şekilde uygulanmalıdır.

Daha önceden burun ameliyatı olmuş ya da kulak iltihabı geçirmiş olan kişiler için neti pot kullanımı uygun değildir. Aynı zamanda suyun çok sıcak olmaması ve temiz olmasına da dikkat edilmelidir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Dil Çatlamasının Nedenleri
Dil Çatlamasının Nedenleri

Dil, nemli, temiz ve pembemsi bir renge sahip olan, yutkunmaya, konuşmaya ve tat almaya yarayan, ağzın içinde boğaz tabanına bağlı...

Kapat