- Bir Kadın Fenomeni | Kadınlara Dair Her Şey - http://birkadinfenomeni.com -

Rotavirüs İshalinin Belirtileri

Posted By İmge On 28 Ocak 2013 @ 13:42 In Anne - Bebek Sağlığı,Hastalıklar,Kadın Sağlığı,Sağlık | No Comments

Rotavirüs İshalinin Belirtileri

Özellikle çocuklarda karşılaşıldığında ciddi tehlikelere neden olan rota virüs ishali, ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle ciddiye alınması gereken bir sağlığı sorunudur…

Rota virüs, tüm dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir virüstür. Özellikle çocukluk çağındaki gastroenteritlerin en sık etkenidir. Bir çok kişide rota virüs ishali selim seyrederken, ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir.

Akut ishaller, en sık 0-5 yaş grubunda rastlanan ve özellikle ilk 2 yaştaki ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalık grubudur.

İshal; bağırsakta peristaltik hareketlerin artması, emilimin azalması ve bağırsak sıvılarının artması sonucu dışkı miktarının çoğalması ile günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının bozularak yumuşak ve sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır.

Günde 4 defadan fazla sayıda sulu dışkılama, ishal olarak kabul edilir. Yalnızca sık dışkılama, kıvam bozuk değilse ishal sayılmaz.

Özellikle küçük bebeklerde, beslenme şekline göre dışkılama sayısı ve ishal tanımı değişebilir. Örneğin, anne sütü alan bebeklerde dışkı sayısı günlük 7′ye varabilir.

İshal Önemli Bir Sağlık Sorunudur!

Çocukluk çağında akut gastroenterit etkenleri arasında, viral gastroenteritler ve özellikle de rota virüs infeksiyonları önem taşır.

Rota virüs, tüm dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir virüstür. Özellikle çocukluk çağındaki gastroenteritlerin en sık etkenidir. Bir çok kişide rota virus ishali selim seyrederken, ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir.

Rota virüs, ince bağırsakları etkileyip, sıvı ve elektrolit emilimini bozarak, vücutta ciddi sıvı kaybına neden olur. Bu nedenle, ishale bağlı hastaneye yatışlarda ilk sırayı alır.

Kış Aylarında Daha Sık Görülüyor!

En sık kış aylarında (Aralık-Ocak) görülmekle birlikte, yılın her döneminde ishaller görülebilir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte, en sık 4-24 ay arası çocukları etkiler.

Rota virüs, taşıyan kişinin dışkısıyla, yiyecekler ve eller aracılığıyla bulaşırken, kapı kolları, telefonlar, yuvalar, oyuncaklar da infeksiyonun yayılmasında rol oynayabilir.

Rotavirüs İshalinin Belirtileri

Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Bu süre sonunda hafif ateş görülür, beraberinde kusma olabilir veya olmayabilir. Sonrasında karın ağrısı ve çok bol su gibi ishal başlar.

Çocukta şiddetli ve dirençli iştahsızlık yapar. Bu da çocuğun yeterince sıvı almasını engelleyebilir. İshal o kadar sıktır ki, çocuk kısa sürede susuz kalabilir (dehidratasyon). Ateş ve kusma çoğunlukla 2 günde geçer, ishal ise 5-8 gün sürebilir.

[2]
0
[3]
[2]

Article printed from Bir Kadın Fenomeni | Kadınlara Dair Her Şey: http://birkadinfenomeni.com

URL to article: http://birkadinfenomeni.com/rotavirus-ishalinin-belirtileri.html

URLs in this post:

[1] Image: http://birkadinfenomeni.com/wp-content/uploads/2013/01/rotavirus-ishali-belirtileri.jpg

[2]

: http://twitter.com/share

[3]

0
: http://delicious.com/save

[4]

Share on Tumblr: http://pinterest.com/pin/create/button/?url=http%3A%2F%2Fbirkadinfenomeni.com%2Frotavirus-ishalinin-belirtileri.html&description=Rotavir%C3%BCs%20%C4%B0shalinin%20Belirtileri&media=http://birkadinfenomeni.com/wp-content/uploads/2013/01/rotavirus-ishali-belirtileri.jpg

Copyright © 2009 Bir Kadın Fenomeni. Tüm Hakları Saklıdır.