Sağlıklı Cilt İçin Beş Basit Kural

Cildinize bilinçli bakarsanız parlaklığını ve sağlıklı görünümünü uzun süre koruyabilirsiniz…

Eğer cilt bakımına zaman ayıramıyorsanız temel kurallara uyarak derinize yeterli bakım sağlayabilirsiniz. Bilinçli deri bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı cildinizin doğal yaşlanma sürecini geciktirecektir ve birçok deri problemini engeller.

Dermatoloji Uzmanı Dr.Can Cengiz, baharla birlikte cilt bakımında yapmamız gerekenleri ve doğru bildiğimiz yanlışları anlattı…

1-Güneşten korunun

Cilt sağlığınız için en önemli madde güneşten korunmaktır. Çocukluktan beri bilinçsiz şekilde güneş ışığına maruz kalan kişilerde çillerde artış, güneş lekeleri, düzensiz bir cilt rengi (hem koyu hem açık lekelenmeler) ciltte kuruluk, ince kırışıklarda artış, ciltte kabalaşma ve en ciddi cilt hastalılarından birisi  deri kanserleridir. (Bu hastalıklardan en zararlısı ve en önemlisi Malign melanom)

En bilinçli güneş korunması için

Yaz aylarında tatil bölgesinde olmasak bile evden çıkmadan hem yüzünüze ve gövdenize güneşten koruyucu uygulayın. Kıyafetlerinizin kumaş ve dokumasına bağlı olarak güneş (UV) ışınlarını geçirir. Bu sebeple özellikle küçük çocuklar için özel dokumaya sahip kumaşlardan kıyafetler satılır (UV blocking kıyafetleri). Özellikle hassas ciltler, kışında mutlaka güneş koruyucusu sürmeden dışarı çıkmamalıdırlar.
Güneşten koruyucu dışarıya çıkmadan 30 dakika evvel ve her 2 saatte bir, özellikle terlediğiniz veya suya girdiğiniz zaman tekrarlanması gerekir.

Yeterli miktar güneşten koruyucu ne kadardır?

Yeterli miktarda güneşten koruyucu sürmediğiniz zaman SPF 50 bile olsa sizi sadece SPF 10 gibi korur. (Hatırlayın: “20 sürdüm ama gene güneş yanığı oldum!” )
Bir erişkinin ortalama tüm vücuduna 25 ml güneşten koruyucu kullanması gereklidir veya daha basit bir şekilde anlatılırsa vücudumuzu on bir eşdeğer bölüme böldüğümüzde her bölüme bir sıkımda orta parmağımızın 2 katı uzunluğunda güneşten koruyucu uygulamamız gerekmektedir.

Geçen yıldan kalan kremlerinizi kullanmayın

“Geçen seneden güneş koruyucu kalmış bu sene de kullanabilirim” dediğiniz zaman az miktarda güneş koruyucu kullandığınız belli olmuştur. Bir erişkin yeterli miktarda güneşten koruyucu sürerse 1 tüp güneşten koruyucu 5-7 günde tüketilir. “Ama güneş vitamin D sentezi için gereklidir” diyenlere de bunu eklemek şart. Ortalama 15 dakika haftada 3 kez vitamin D sentezi için yeterlidir. Yüzümüzden ve ellerimizden aldığımız güneş miktarı buna yeter. Yeterli miktarda güneş koruyucu kullanmadığınızda şişenin üstünde yazan koruyucu özelliğini sağlayamazsınız. SPF 20’yi yetersiz miktarda sürerseniz hiç sürmemiş gibi yanarsınız

2-Sigaradan uzak durun

Sigara cildinizin en üst bölümünde bulunan kılcal damarlarınızın daralmasına neden olarak cildinizdeki dolaşımı ve buna bağlı olarak cildinizin oksijenasyonunu ve beslenmesini azaltır. Nikotin kolejen ve elastin sentezini ve yapısını etkilediği için cildimizde esneklik ve gerginlik kaybı oluşur. En son olarak sigara içenlerde tekrarlayan yüz mimiklerine bağlı olarak özellikle ağız çevresinde sigara çizgileri dediğimiz  göz çevresinde gözlerimizi dumandan korumak için kısmaya bağlı olarak çizgiler gelişmektedir.

3-Sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenin

Düzenli ve sağlıklı beslenme hem kendinizin daha iyi hisettmenizi hem de cildinizin daha iyi görünmesini sağlar.

4-Stressden uzak durun

Stress ve uykusuzluk cildinizi hassaslaştırır ve alerji, ürtiker ve sivilce artışına sebep olur. Stress tüm vücudunuzu etkiler ve cildinizde bunun ilk belirtileri görülebilir.
5-Derinize nazik davranınız

* Duş ve yıkanma sürenizi azaltınız.
* Sıcak su ve uzun yıkanma süreleri cildinizin yağ tabakasını azaltır ve cilt kuruluğu ve kaşıntıya sebep olur (Özellikle daha yaşlı insanlarda –zaten cildin su tutma kapasitesi azaldığı zaman- sıcak ve uzun banyolar cildi çok daha kurutur ve bu kaşıntıya sebep olur. ).
* Serin su ile ve daha kısa sürede 7-10 dakika duş alın.
* Güçlü sabunlar kullanmayın. Bunlar gene cildin yağ tabakısını azalttığı için kaşıntıya sebep olurlar ve buna bağlı olarak alerji görebilirsiniz. Nemlendirici özelliği olan sabunlar kullanın.
* Cildinizi nazikçe durulayın. Duş banyo sonrası cildinizi nazikçe durulayın ve cildiniz hala hafif nemliyken cildinize nemlendirici krem sürün.

Yanlış bilinen nokta:
Kuru bir cilde uygulanan çeşitli yağlar ( bağdem yağı vb gibi) hiç bir şekilde cildin nemlendirilmesini sağlayamaz. Kuru ciltte su kaybı olduğu için losyon veya kremler uygulanması daha uygun olur çünkü bunlar su içerir ve cilt tarafından kolaylıkla emilebilir. Nemli cilde yağ ürünleri uygulayabilirsiniz. Bunun sebebi de yağın nemi hapsettiğidir.

Kaynak: www.aksam.com.tr


2 Yorum

  • Selin
    08 Ekim 2011 | Permalink |

    tavsiyeniz çin teşekkürler eda naz hanım siteyi düzenli takip eden bir bayanım. doktoruma danışıp kullanmaya başlamayı düşünüyorum bu biotachesi.

  • Eda Naz
    01 Eylül 2011 | Permalink |

    ben yüzümdeki lekelerden cok sikayetciydim ama neyseki biotaches maske kullanıp hepsinden kurtuldum

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Düşünce Gücüyle Zayıflanır mı?

Cenk Kahvecioğlu “Psikonet” adlı yeni kitabında bir çok kişinin sorunu olan zayıflama yöntemlerine yeni bir bakış açısı getiriyor...

Kapat