Sıfır’ı Kim Buldu?

Sayılar olmadan ne yapardık? Herhalde saklambaç bile oynayamazdık! Peki onları kim buldu? Örneğin sıfır nereden geldi?

Tarihte sayıları kullanan ilk insanlar bundan 5000 yıl önce Hindistan’da yaşadı. İlk başta onlar da abaküs dediğimiz sayma aracını kullanarak hesap yapmaya çalışıyorlardı. Sonra birden bire sayıları değişik işaretler şeklinde yazmayı buldular.

Yaklaşık 4000 yıl önce Hintli matematikçilerin aklını SONSUZLUK kavramı kurcalamaya başladı. Sonsuz bir sayı ise, ondan 3 çıkardığımızda geriye yine sonsuz kalmalıydı. Bu çok garipti!

Sayılar konusunda büyük bir ilerleme Babil şehrindeki gökbilimciler sayesinde yaşandı. O dönemde gökbilim çok ilerlemişti. Çünkü insanlar örneğin ayın hareketlerini gözlemleyerek suyun yükselip geri çekilmesini ve bu sayede tarımsal verimliliği yakalamaya çalışıyorlardı. Geometrinin yükselişi bu döneme rastlar.

Günümüzden 2500 yıl önce sonsuzluk kavramı üzerinde kafa yoranlar hala Hintlilerdi. Başı ve sonu olmayan bir çizginin sonsuz olduğuna ve bunun da evren ile zamanın bitmezliğini açıkladığını düşündüler.

Sıfır kelimesi Sanskritçe “hiçlik” anlamından gelir. Hintli matematikçiler bunu aslında çarpma ve toplama yaparken kolaylık olsun diye ve sadece bir işaret olarak kullandılar. Milattan sonra 650 yılına yaklaşırken yine bir Hintli olan Brahmagupta, yazdığı bir kitapta sıfır sayısını bizim bugün kullandığımıza yakın bir şekilde ele aldı. Sonradan yükselen ve yayılan İslamiyet ile sıfır sayısı fikri daha batıya ve Afrika’ya yayıldı. Yavaşça Avrupa’ya girdi. Ne var ki halk tarafından kullanılmaya başlaması bundan sadece 500 yıl önceyi buldu.

Kaynak: cocuk.tr.msn.com


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
armut-vucut-gelinlik-modelleri
Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Gelinliğinizi vücut tipinize göre seçerek size en uygun duruşu yakalayın...

Kapat