Stres İle Başa Çıkabilmenin Yolları

Stres İle Başa Çıkabilmenin Yolları

Stres, günlük yaşamda karşılaşılan olayların, insan ilişkilerindeki baskının sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumu olarak tarif ediliyor. Çağımızın en önemli ruhsal sıkıntıları arasında yer alan stresi, insanlığı yalnızlığa iten ve erken ölümlere mal olan bir illet olarak görmek gerekiyor. Bu nedenle, stresle başa çıkabilme bilim ve sanatının öğrenilmesi büyük bir önem taşıyor. Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) Başkanı Dr. Cem Keçe stresle başa çıkabilmenin püf noktalarını açıkladı…

Stres Kaçınılmazdır…

Kişiye çevresindeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma ve seçim yapma fırsatını veren stresin, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade eden Dr. Keçe; “Kişinin çevresinden gelen etkilere tepki vermeye yetecek enerjiden yoksun olması anlamına gelensıfır stres, ölümdür ve hayatla bağdaşmaz. Tam tersi olarak kişinin aşırı enerji sarf etmesine ve tükenmesine yol açanaşırı stres de ölümcül olabiliyor. Bu açıdan bakıldığında iki tür stresin olduğu görülüyor. Bunlardan iyi stres olumlu sonuçlar çıkartabiliyor, kişiyi motive edebiliyor ve başarıya ulaşmasını kolaylaştırabiliyor. Endişe, korku veya kaygı vermek yerine, kişinin zor bir amaca ulaşmasını sağlayabiliyor, kişiye doyum ve yaşama sevinci verebiliyor. Kötü stres ise kişinin kendine güvenini kaybetmesine neden olabiliyor, yetersizlik ve değersizlik duygularına sevk edebiliyor, çaresizlik, umutsuzluk ve hayal kırıklığı yaratabiliyor.” dedi.

Önce Durumu Kabul Etmek Gerekiyor…

Kişisel gelişimin en öncü kurallarından biri olan “durumu kabul etme” evresinin eyleme dökülerek stresle mücadele konusunda ilk adımın atılabileceğine dikkat çeken Dr. Keçe; “Ayrıca stresle baş edebilmek için kişinin kendisinde stres oluşturan durumları tespit etmesi, stres yönetimi açısından önemli bir adım gibi duruyor. Ancak bu şekilde kişi stresin kendisinde var olduğunu, stresli, sinirli ve agresif bir birey olduğunu kabul ettikten sonra gergin anlarını kontrol altına alabiliyor. Peki, kişi kendini sakinleştirebilmeyi, diğer bir değişle sinirli anlarında kontrolü elinde tutmayı nasıl başaracak?” dedi ve stresle mücadelenin püf noktalarını şu şekilde açıkladı…

Nefesini Kontrol Edebilen Nefsini de Kontrol Edebiliyor…

“Derin bir nefes alın. Çünkü stres sonucu düzensizleşen nefes alış verişleriniz nedeniyle bedensel kontrolü kaybediyorsunuz. Beynin ve hücrelerin doğru ve düzenli bir şekilde çalışmamasına neden olan kontrolsüz ve sık nefes alış verişlerinizi düzenlemek için derin derin nefes almanız yatışmanızı kolaylaştıracaktır”.

Ortamı Terk Edin…

“Eğer agresif yapıda bir kişiyseniz, mutlaka o ortamdan ayrılmanız ve direk oksijen alabileceğiniz doğaya yönelmeniz çok daha iyi olacaktır. Eğer strese girdiğiniz o anda arabada, toplu taşımada, herhangi bir mağazadaysanız ya da telefonla konuşuyorsanız, her nefes alıştan sonra içinizden 10′a kadar sayabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Bunlar stresinizle başa çıkmanızı kolaylaştıramıyorsa, mutlaka oksijen alabileceğiniz bir ortama çıkmanız gerekecektir”.

İç Konuşmalarınızı Kontrol Edin…

“Olumlu düşünmeye çalışın. Stres anındaki düşüncelerinize çok dikkat etmelisiniz. Olumsuz gördüğünüz her kare ve düşünce ruh halinizi tetikleyecektir. Stresle başa çıkabilmek için içinizdeki volkanların patlamasına dur demeli, içinizdeki sesi durdurmalısınız. Eğer bunu başaramıyorsanız sizi rahatlatan herhangi bir mekâna gidebilir ve yapmayı sevdiğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece zihninizi boşaltmış olacaksınız”.

Rahatlayın ve Gevşeyin…

“Rahatlamak ve gevşemek, stres anında vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Çünkü stres anında vücudun verdiği tepkiler bir bütün halinde hareket eder ve bu durum, bedeniniz ve ruhunuz açısından oldukça risklidir. Ani çıkışlar aynı anlık voltaj yükselmesi gibi elektrik devrelerinin yanmasına neden olabileceği gibi ani kalp krizlerine ve felçlere neden olabilmektedir. Bu nedenle, uygulamaya çalıştığınız nefes alışverişlerinizde vücudunuzu dinleyin. Vücudunuzu anlamaya ve hücrelerinize hükmetmeye çalışarak rahatlayın”.

Ruhunuza ve Bedeninize İyi Gelecek Hobiler Edinin…

“Stres kişiyi kötümser yapar. Kötümser ruh halinizin içinde kayboldukça, sağlığınızı da ihmal etmeye başlarsınız. Bu gidişe bir dur demeniz gerekiyor. Bunun için dışarı çıkın ve biraz taze hava alın! Biraz spor yapın ve enerjinizi tazeleyin. Bu hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek hobiler edinin. Zamanı iyi kullanın, rahatlatıcı uğraşlar edinin, düzenli ve sağlıklı beslenin işe yarayacaktır”.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Gençleştiren Güneş Kremi: Ellaro SPF 50+
Gençleştiren Güneş Kremi: Ellaro SPF 50+

Bu yaz kavurucu sıcaklara dikkat! Ellaro SPF 50+; cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korurken yeniden yapılandırıyor, kırışıklıkları azaltıyor, yaşlanmayı geciktiriyor...

Kapat