Tunç Okan’ın Son Filmi ‘Umut Üzümleri’

Tunç Okan’ın Son Filmi 'Umut Üzümleri'

Sarı Mersedes ve Otobüs filmleriyle Ulusal ve Uluslararası festivallerden kazandığı ödülleriyle, sinemamızda iz bırakan yönetmenlerimizden TUNÇ OKAN’dan, 2013’e damgasını vuracak bir sinema filmi: Umut Üzümleri

Kaplumbağalarla İnsanların Sırtı Yere Gelmemeli

“Sarı Mersedes, Otobüs, Cumartesi Cumartesi” filmleriyle traji komik sinema dilini Türk sinemasında başarıyla uygulayan Tunç Okan’dan yine çok özel bir film: Umut Üzümleri.  Okan, yine göç izleğini kullandığı “Umut Üzümleri”nde değişen üretim ve yaşam biçiminde, değişmeyen birey-sistem çatışmasını Kırım Tatar Köyü’nde mizahi bir dille anlatıyor. ALTAN ERKEKLİ, AHMET MEKİN VE YETKİN DİKİNCİLER gibi ünlü isimlerin başrolünde yer aldığı “Umut Üzümleri” güldürecek, eğlendirecek ve kabullenişlerimiz hakkında kimimizi ilk defa, kimimizi yeniden düşündürecek…

Yeşilçam’la  Avrupa’yı tanıştıran, ödüllü filmleri “Otobüs ve Sarı Mercedes” ile dünya’yı kendine özgü mizahi diliyle buluşturan Okan’ın, Umut Üzümleri filmi Mayıs ayında vizyona girecek. Türkiye, Almanya, Romanya ve Fransa’da da gösterilecek olan Umut Üzümleri’nin başrollerini ALTAN ERKEKLİ, AHMET MEKİN, YETKİN DİKİNCİLER, NORINA NOBASHARI, BARIŞ KOÇAK, ELIZABETH NIEDERER ile birlikte Polatlı halkı rol aldı.

Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar adlı eserinden Tunç Okan’un uyarladığı Umut Üzümleri ile sinemamız unuttuğu bir dili hatırlayacak.

Türk asıllı bir Fransız olan Ozan Öğretmen (Yetkin Dikinciler), Anadolu’nun ortasında, kuru topraklar üzerinde kurulmuş küçük bir Kırım Tatar köyüne gönderilir. Köy halkının tarlaları sonu gelmeyen sulama projesi için ipotek edilmiştir ve köylüler ödemeleri yapamamaktadır. Bu tehlikeye çare bulmak amacıyla köyün yaşlı muhtarı Hoca (Ahmet Mekin), bu kuru topraklarda üzüm bağları kurma fikrini Ozan Öğretmen (Yetkin Dikinciler) ile paylaşır ve Öğretmen bu projeyi sonuna kadar destekler. Muhtarın gelini Senem (Norina Nobashari) ise kocasının (Barış Koçak) şehre göç etmesini önleyebilmek umuduyla onlara katılır. Hoca’nın kardeşi (Altan Erkekli) ise bu topraklarda üzüm yetiştirilemeyeceğini savunmakta ve köy halkını da vazgeçirmeye çalışmaktadır. Ozan Öğretmen, Hoca ve Senem’in tabiat koşullarına, yerel mafyaya ve kanunlara karşı kazanacakları zafer, köy halkının bu projeyi desteklemesine bağlıdır.

Önemli olan denemek..

Ve umut oldukça yılmamak..

Unutma yaratan biziz ..İnsan..

Ama bozan da biz….

SENARYO: Tunç Okan

UYARLANDIĞI ESER: Fakir Baykurt – “Kaplumbağalar”

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Vedat Özdemiroğlu

EDITING: Severin Prehembaud, Muammer Koçak

MÜZİK: Mehmet Andiçen, Barış Aryay

SANAT YÖNETMENİ: Mustafa Ziya Ülkenciler

YAPIMCI: Tunç Okan

YAPIM: Rönesans Film

ORTAK YAPIMCILAR: Nikaia Films-Fransa, Films Geneve-Isviçre, Artis Film-Romanya, Bayan Film-Almanya

TUNÇ OKAN KİMDİR?

1965’te SES mecmuasının kapak yıldız olarak seçilerek sinemaya oyuncu olarak girdi. Kısa zamanda Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Selda Alkor, Ajda Pekkan gibi yıldızlarla 11 filmde başrol oynadı. Öğretimine devam edebilmek amacıyla sinemayı bırakıp, Bern üniversitesinde doktora yapmaya başladı.

1976 da, bir gazete haberinden yola çıkıp Stockholm ile Hamburg’ ta çektiği,   OTOBÜS filmininin, hiçbir deneyimi olmamasına rağmen yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

OTOBÜS, Taormina Altın Charybe, FICC Don Guichot, CIDALCSanterem ‘en iyi film’, Santerem ‘ Kritiklerin en iyi filmi’, Türk Film Kritikleri ‘ yılın en iyi filmi gibi birçok ödüller kazandı. New-York Modern Art Museum tarafından seçildi.

1980 yılında Bern üniversitesinde doktorası kabul edildi.

1984 te İsviçre’nin Neuchatel şehrinde çekilen, Jacques Villeret, Michel Blanc, Francis Huster, Carola Bouquet gibi ünlü Fransız oyuncuların oynadığı CUMARTESI-CUMARTESİ filmin ortak yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

1994’de yine ortak yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, Adalet Ağaoğlu’nun ‘Fikrimin İnce Gülü’ adlı romanının sinemaya aktarılması olan SARI MERCEDES adlı filmi bitirdi.

SARI MERCEDES, Antalya film festivalinde en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi kamera, en iyi musik ödüllerini, ayrıca Uluslarası Film Kritikleri Cemiyetinin Fipresci ödülünü kazandı. Türk Film Kritikleri tarafından yılın en iyi filmi olarak değerlendirildi.

2008 de bir İsviçre-Fransa- Kanada ortak yapımı olan DIRTY MONEY ‘L’infiltré’ filminde BAKA adlı mafya şefini canlandırdı.

2012 de uzun bir uğraşıdan sonra gerçekleştirebildiği  Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar romanından esinlendiği UMUT ÜZÜMLERİ filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

TUNÇ OKAN’IN YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI FİLMLER:

Otobüs (1976)

Cumartesi Cumartesi (1984) 

Sarı Mercedes (1994)

Umut Üzümleri (2012) 

TUNÇ OKAN’IN ROL ALDIĞI FİLMLER:

Bir Caniye Gönül Verdim (1965)

Veda Busesi (1965)

Komşunun Tavuğu (1965)

Dağda Silah Konuşur (1966)

Vahşi Sevda (1966)

Vatan Kurtaran Aslan (1966)

Ben Bir Kanun Kaçağıyım (1966)

Ağaların Savaşı (1966)

Yaşamak Haram Oldu (1966)

Kahreden Firar (1966)

Karanlıkta Vuruşanlar (1966)

Ölüm Yolcuları (1966)

Vurguncular (1966)

Otobüs (1974)

Cumartesi Cumartesi (1984)

Prenses (1986)

Pusu (1987)


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2013 Sevgililer Günü İçin Saç Modelleri
2013 Sevgililer Günü İçin Saç Modelleri

Sevgililer Günü için hazırlık yapmaya ne hediye alsam, ne giysem, saçım makyajım derken telaşla düşünmeye başladık. Kıyafetiniz olduğu kadar saçlarınız...

Kapat