Yorgunluğu Gideren Yiyecekler Nelerdir?

Yorgunluğu Gideren Yiyecekler Nelerdir?

Mevsim değişikliklerinden tutunda, aşırı hareketliliğe ve bir takım hastalıkların etkisine bağlı olarak kısa sürede geçici ya da uzun dönemli meydana gelen yorgunluklarla karşılaşmaktayız. Uzmanlar her türlü yorgunluğun giderilmesi için besinlerden destek alınmasını önerirlerken, hangi besinlerin yorgunluğu aldığını da açıkladılar.İşte yorgunluğu alan o yiyecekler:

Yorgunluğa Karşı Ne İyi Gelir?

Vücut yorgunluğunu gidermek için B1, B2, B6, B12, folik asit, C vitamini, demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerine ihtiyaç duyulur. Tüm bu vitamin ve minerallerin vücutta eksik olması yorgunluk hissini ortaya çıkartır. Bu nedenle yorgunluğa karşı yenmesi gerekenlerin başında ıspanak, roka, pazı, nane, tere, balık ve kuru baklagiller gelir. Yumurta, süt, fındık, fıstık, badem gibi enerjisi yüksek yiyecekler tüketilmelidir.

Enerjisi yüksek içeceklerde yorgunluğu almaktadır. Yeşil çay bu içeceklerin başında gelir. Ayrıca yorgunluğu gideren yiyeceklerden bir diğerleri ise elma, kayısı, kivi, üzüm, avokado, muz, maydanoz, lahana, kereviz, bezelye, havuç, patates, turp, enginar, mantar, soğan, kırmızı pancar, sarımsak, ay çekirdeği ve karaciğerdir. Asitli, yağlı, hazır besinlerden uzak durulmalıdır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Aşk Acısı Çekiyorum!
Aşk Acısı Çekiyorum!

Ayrılıklar hep acı verir ve zaman en iyi ilaçtır. Yaşamakta olduğunuz bu sürecin ‘geçici’ olduğunu bilmelisiniz...

Kapat