Zayıflamak İçin Proteine Saldırın!

Zayıflamak İçin Proteine Saldırın!

Middleton’ın annesi “Kızım Dükan diyeti sayesinde kilo verdi”…

Duşes’i gelinliğe sığdıran diyet

Catherine Middleton’ın annesi “Kızım Dükan diyeti sayesinde kilo verdi”

Rüya gibi bir törenle Galler Prensi William ile evlenen Düşes Catherine Middleton, Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan’ın geliştirdiği protein ağırlıklı diyetle bir ayda iki beden birden küçüldü. Diyet sonrasında kilo almanın önüne geçen yöntem iki haftada 5 kilo verdirmeyi vaat ediyor

Kraliyet düğünü sağlık alanında da bir çılgınlık yaşanmasına sebep oldu. Kate Middleton’ın düğünden önce uyguladığı diyetin annesi Carol tarafından açıklanmasının hemen ardından tüm dünya, Fransa’dan çıkan mucize Dukan diyetini konuşuyor. 4 aşamalı Dukan diyetini uygulayarak iki beden küçülen Düşes Catherine, kendini hiç kısıtlamadan, balık, et, tavuk gibi proteinleri yiyerek bir ayda iki beden inceldi. Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından 30 yıllık çalışma sonunda geliştirilen Dukan Diyeti, dünya çapında bir fenomen haline geldi. Sadece Fransa’da beş milyonun üstünde satan kitapta zayıflamak isteyenlere protein ağırlıklı bir rejim sunuluyor.

Et yemek serbest!

Beslenme düzenini değiştirerek, kişinin sağlıklı bir diyete girmesini amaçlayan sistemde protein 1 numaralı öğe. Kuzu haricinde sakatatlar da dahil olmak üzere etin her türlüsünün serbest olduğu diyette önemli olan nokta, garnitür, makarna, pilav ve ekmek gibi yan yemekleri mümkün olduğu kadar az tutmak. Diyette yağ oranı düşük süt ürünleri de tavsiye ediliyor. Yemeklerin kızartma, haşlama ya da fırında yapılmasını öneren Dr. Dukan, sıvı ve katı yağ kullanımının olmaması gerektiğini vurguluyor. Protein ağırlıklı beslenmek vücuttaki sıvı kaybını arttırıyor. Protein temelli bir beslenme daha önce geliştirilen diğer beslenme düzenlerine göre daha az kalori barındırıyor. Proteinler yapısı itibarıyla vücut tarafından sindirilirken daha çok kalori yakıyor. Bu sebeple ağız kokusuna sebep olsa da Doktor Dukan, bu yan etkiyi kilo vermenin bir göstergesi olarak tanımlıyor.

UYARI: Bu beslenme yöntemi protein ve et ağırlıklı olduğu için gut vetansiyon sorunu olanlar bu yöntemi danışman eşliğinde uygulasınlar.

Dört aşamada zayıfla

1-Atak dönem:

Diyetin başlangıç aşaması olan bu dönemde Dr. Dukan’ın belirlediği yiyecekleri 7 gün boyunca tüketebilirsiniz. Bu dönem vücutta birikmiş ödemi atmayı sağlıyor. Et yemeklerinin yanında mümkün olduğu kadar yan tabaklardan ve ekmeklerden uzak durun. 7 günde 2-9 kilo verilebiliyor. Hızlı kilo verimi sayesinde rejimin başında kişinin morali üst düzeyde tutuluyor.

2- Seyir dönemi:

İlk bir hafta boyunca yediğiniz besinlerin yanı sıra ikinci dönemde listedeki domates, mantar ve soğan gibisebzeleri yemeye başlıyorsunuz. Bu sayede yavaş yavaş oluşan beslenme düzeninizden de alınan keyfin üst düzeye çıkması planlanıyor. Bu dönem vermek istediğiniz kiloya kadar devam ediyor, eğer çok kilo vermek istiyorsanız bu dönem aylarca devam edebilir.

3- Destek dönemi:

İkinci dönemden sonra ideal kilonuza sahip olduğunuzda kendinize ödül vermenin zamanı geldi. Bu dönem boyunca haftada sadece iki öğün karpuz gibi sulu meyveler, ekmek ve peynir gibi besinleri tüketebilirsiniz. Haftada bir öğün makarna ve pilav gibi karbonhidrat alabilirsiniz. Böylece yeni beslenme düzeninize tamamen alışırsınız.

4- Koruma dönemi:

En önemli dönem olan koruma döneminde kişi, haftada bir gün yandaki üç maddeyi uygulama şartıyla diyetten önceki hayatlarına geri dönerek istediği besinleri tüketebilir. Dr. Dukan kitabında “Atak döneminin başında sevdiğiniz yemeklere geçici olarak veda edin” diyerek diyet sonrasında aşırı kilo alımının önüne geçiyor.

Yumurta da balık da serbest

Etler: Fırında ve ızgarada yapılan ya da haşlanan yağsız etler tüketilebilir. Diyette kuzu eti tavsiye edilmiyor. Ciğer ve dil gibi sakatatların yanı sıra derisi alınmış ördek ve kaz da yenilebilir.

Deniz ürünleri: Somon ve ton balığı gibi yağlı balıkların aksine çipura ve barbunya da yenilebilir. Midye, ıstakoz ve yengece izin var.

Jambon: Yağsız ve az yağlı jambonlara izin var.

Yumurta: Rafadan ve katı yumurta yenilebilir. Tavada yağda yapılmasına izin yok.

Süt ürünleri: Yağsız olması koşuluyla peynir, süt ve yoğurt tüketilebilir.

Sebzeler: Ispanak, havuç, mantar ve patlıcanın da dahil olduğu 30’a yakın sebze ve meyveye izin var.

Yıldızların favorisi oldu

Kraliyet düğününden önce Catherine Middleton’un annesi Carole ‘kızım dükan diyeti sayesinde kilo verdi’ açıklamasının ardından diyet, Fransa sınırlarını aşıp tüm dünyaya yayışmaya başladı. Bugüne kadar 14 dile çevrilen ve 32 ülkede piyasaya çıkan kitapta yazanları, özellikle yeni anne olan yıldızlar uyguluyor. Bu yıldızlar arasında ünlü oyuncu Javier Badem’den olan çocuğunu doğuran Latin yıldız Penelope Cruz, Avustralyalı güzel Nicole Kidman, Jennifer Lopez ve Brezilyalı topmodel Gisele Bündchen de bulunuyor. Dolgun hatlarıyla şöhrete kavuşan Lopez, bu diyetle kısa süre içinde eskisinden de zayıf oldu. Victoria’s Secret’ın eski baş meleği Gisele Bündchen de doğumdan kısa bir süre sonra başladığı diyet sayesinde eski formuna kavuşarak podyumlara geri dönmüştü.

Diyetin avantajları

-Hızlı kilo vermeyi sağlıyor.
-Açlık hissini ortadan kaldırıyor.
-Diğer diyetlerin aksine bazı fiziksel aktiviteyi zorunlu koşuyor.
-www.dukandiet.com sitesinden destek alabiliyorsunuz.

Tuz azalacak

Fazla tuz vücuda zararlıdır. Az tuzlu bir beslenme düzeni tansiyonu düşürür. Ayrıca tuz vücuttaki suyu tuttuğu için yanımış yağların atılmasını da engeller. En önemlisi de tuz, mide asidini harekete geçirerek iştahı arttırır.

Ezber bozan diyetisyen

Dukan diyeti teorisinin ilk temelleri 1975’lerde atıldı.
Protein temelli bir beslenme sunan Atkins diyeti ile karşılaştırılan Dukan diyeti teorisinin ilk temelleri 1975’lerde atıldı. O dönemde ilk obez hastasıyla karşı karşıya kalan Dr. Pirre Dukan, 70’lerde düşünülenin aksine aşırı kiloyu düşük kalorili ve az besin tüketilen diyetlerle ortadan kaldıramayacağını düşündü. Hastalarının yeniden kilo almasını istemeyen Dukan, 4 adımlı zayıflama yöntemini ortaya attı. Araştırmaya başladığı ilk günden 20 yıl sonra kitabı ‘Je ne sais pas maigrir’ (Nasıl kilo vereceğimi bilemiyorum) piyasaya çıktı.

Sağlığına kavuşmak isteyen erkek obez hastası sayesinde diyeti geliştirdiğini söyleyen Dukan, kitabında hazırladığı 100 ürünlük liste sayesinde katı sınırlamaları ortadan kaldırıyor.

Dukan kitabında diyetin en önemli özelliği olarak sık sık ve istenildiği kadar yemek yeme olduğunu vurguluyor.

5 milyon sattı

Beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen Dukan Diyeti, 2000’de Fransa’da kitap olarak satışa çıktı. 30 yıllık araştırma sonucunda kitap halini alan rejim sadece Fransa’da 5 milyondan fazla satarak ülkenin en çok satan kitabı oldu. 14 dile çevrilen ve 32 ülkede basılan Dukan Diyeti, dünyanın en çok ziyaret edilen sanal kitap mağazası Amazon.com’da da bir haftadır en çok satan kitap. Amazon’da 49 gündür en çok satan 100 kitap listesinde yer alan Dukan Diyeti, New York Times gazetesinin en çok satanlar listesinde de birinci oldu. Kitap, “5 milyon Fransız yanılıyor olamaz” cümlesiyle tanıtıldı. Düşes Catherine’in başladığı diyet, düğünden sonra tüm dünyanın dikkatini çekti.

Her gün 20 dakika yürüyüş zorunlu

Dukan, zayıflamak isteyenlere pek çok gıdayı serbest bırakıyor. Bunları 10 farklı kategoride toplayan diyetisyen, diğer diyetlerin yasakladığı hemen hemen bütün besinlerin kullanımına izin veriyor. Günde 1.5 litre sıvı tüketmenin zorunlu olduğu diyette her gün 20 dakika yürüyüş yapmak da beslenme düzeninin tek zorunlu fiziksel aktivitesi. Dukan diyetinin bir de internet sitesi var. Bu site sayesinde zayıflamak isteyenler kilolarını ve ideal kilolarını yazarak internet sitesinden destek alabiliyor. Sanal alemde yapılan yorumlar 6 haftada 20 kilo kaybeden olduğunu da 2 haftada 2 kilo veren olduğunu da gösteriyor. Fakat ortalama 2 haftada 5 kilo veriliyor.

En az 1,5 litre su için

Su diyette mutlaka olmalı. Çünkü su, böbrekleri çalıştırarak yanmış yağların vücuttan atılmasnı kolaylaştırır. Su içmeden diyet yapmak ve yağları yakmak vücuda zarar verir, kilo verme sürecini yavaşlatır. Vücuttaki yanmış yağların atılmaması durumunda selülitler ortaya çıkar. Sadece su da değil, çay, kahve ve kola da bu kategoriye dahil edilebilir. Fazla tuz vücuda zararlıdır. Az tuzlu bir beslenme düzeni tansiyonu düşürür.

Düşes’i iki beden zayıflatan Dukan Diyeti’nin ikinci adımı…

Düşes Catherine’i iki beden zayıflatan Dukan Diyeti’nin ikinci adımı, saldırı dönemi karbonhidrat ve yağı bırakarak protein ağırlıklı bir beslenme düzeni izler. Kalori sayma derdi olmadan her türlü eti, yumurtayı ve balığı yiyerek bir günde bir kilogram verebilirsiniz

Dukan Diyeti’nin saldırı döneminde kişi en fazla 7 gün boyunca sadece belirli besinleri tüketmek zorunda. Bu süreç kişinin vermek istediği kiloya, yaşa ve geçmişte yaptığı diyetlere bağlı. Bu kategorideki besinleri açlık hissettiğiniz her anistediğiniz kadar ve istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Kalori sayma derdi ve aç kalma uğruna zayıflamayı öneren beslenme düzenlerinin aksine bu diyette besin kategorileri haricinde bir sınır yok. Dr. Dukan listede yer almayan besinler için ise “Listede olmayan besinleri şimdilik unutun, ama unutmayın ki yakın gelecekte özlediğiniz besinleri tekrar, kilo derdi olmadan yiyebileceksiniz” diyor.

Ne kadar pişerse o kadar az yağ kalır

Kuzu eti haricinde her türlü yağsız et tüketilebilir. İstediğiniz etleri, yağ, krema ya da benzeri soslarla süslemeden yemek gerekir. Etlerin kızartılması en çok tavsiye edilen yöntem fakat bunları tencerede pişirebilir ve haşlayabilirsiniz. Fakat yemek yaparken unutulmaması gereken tek şey şudur “Et ne kadar pişerse yağ o kadar azalır. Bu da Dukan Diyeti’nin protein diyeti düşüncesine en uygunudur”

Balıklara limon sosu

Her türlü balık yenilebilir. Konserve içinde yağlı olarak satılan balıklar haricinde bütün balıklar yenilebilir. Yağlı, beyaz, kılçıklı, dondurulmuş, füme her türlü balık tavsiye edilir. Sardalya, mezgit, ton balığı, somon istenildiği gibi yenilebilir. Yengeç etinden esinlenilerek üretilen surimi de yenilebilen besinler listesinde yer alıyor. Bazı uzmanların sağlıksız olarak tanımladığı surimi, besin kalitesine sahip bir ürün. Aynı etlerde olduğu gibi balıkları da sıvı ya da katı yağ kullanmadan, biraz limon ve soya sosuyla pişirin.
Kabuklular: Karides, ıstakoz, midye ve ahtapot gibi besinleri de tüketebilirsiniz. Bunlar besleyici ve doyurucu oldukları için diyetinize renk katar.
Ciğer, dil serbest
Ciğer, böbrek ve dil yenebilir. Ciğer vitamin deposu olmasına karşın kolestrol oranı yüksek bir besindir. Kalp-damar rahatsızlıklarıan davetiye çıkartabileceği için dikkatli yemek gerekir.
Tavuk göğsü yiyin
Derisi yüzülmüş vaziyette ördek ve kaza izin var. Elbette bu kategorinin en çok tüketilen besini tavuktur. Çok yağlı olan kanat kısmı haricinde her yeri yenilebilen tavuğun özellikle göğüs kısmı yağsız olduğu için tavsiye edilir. Hindi de listede yer alan besinlerden biridir. Süpermarketlerde satılan tütsülenmiş tavuk ve hindi, düşük yağ oranı nedeniyle tavsiye edilir. İtalya’nın pastırmaya karşılığı olarak tanımlanan bresaola’ya da izin var. Bu kategorideki besinlerin yağ oranı yüzde 2 ile 4 arasındadır.

Düşes diyete annesi sayesinde başladı…

Galler Prensi William ile uzun süreli bir ilişki sonrasında Nisan ayında evlenen ve Düşes olan Catherine’in düğün öncesinde annesi Carole tarafından diyete başladığı tahmin ediliyor. 56 yaşındaki eski hostes kraliyet düğününden iki ay önce “Bu diyet çok başarılı. Evet, Dukan Diyeti uyguluyorum” diye açıklama yapmıştı. Middleton ailesine yakın kaynaklar, Carole’un kızı Catherine’e de bu diyeti tavsiye ettiğini iddia ediyor. Düğünden bir ay önce Mart ayında, zayıflamaya başlayan Catherine hakkında “Dukan diyeti uyguluyor” tartışmaları başlamıştı. Mart ayında başladığı diyetle 29 Nisan’a kadar iki beden zayıflayarak ünlü tasarımcı Sarah Burton’ın tasarladığı gelinliği giyen Catherine’in ardından ‘Dukan Diyeti’ tüm dünyada yok satmaya başladı. Düğün töreninde şekilli vücudu ve dar elbisesiyle gelin Catherine’den daha çok konuşulan küçük kardeş Pippa Middleton’ın da Dukan Diyeti’ne Düşes ile başladığı öne sürülmüş fakat resmi kaynaklar tarafından doğrulanamamıştı. Sadece Fransa’da 5 milyon satan, 1.5 milyondan fazla Fransız kadının uyguladığı diyet için saygın kitap eleştirmenleri “1.5 milyon Fransız kadın yanılıyor olamaz” diyerek Dr. Pierre Dukan’ı övmüştü.

Asla öğün atlamayın!

Diyet, sık sık istenildiği kadar yemek yemeyi öneriyor. Böylelikle hiçbir sıkıntı yaşamadan zayıflayabilirsiniz. Doktor Dukan, kahvaltıyı atlamamak gerektiğinin altını çiziyor

* Asla ama asla öğün atlamayın: Öğün atlamak sadece diyete değil vücudunuza da zarar verir. Bir öğün yemek yemeyerek almadığınız kalorileri vücut sonraki öğünde daha fazla depolar. Bu sayede vücudun dengesi bozulur, daha çok kalori vücuda girer. Öğün atlamak diyete ve zayıflama isteğinize büyük zarar verir. Aynı zamanda hissedilen açlıkla birlikte Dukan Diyeti’nde yer almayan yasaklı gıdaları tüketme ihtimaliniz artar.

* Yemekleri sevin: Diyet listesindeki yemekler arasında bazılarını ayırın. Bunlar diğerlerine göre daha çok sevdikleriniz olsun. Böylelikle yemek yemekten kaçmayın.

* Listeyi gözden geçirin: İlk bir hafta boyunca yemeğe başlamadan önce masadaki yiyeceklerin listede olup olmadığını kontrol edin. Zamanla bu durum alışkanlık halini alır.

* Kahvaltıyı es geçmeyin: Kahvaltı diyetin en önemli adımı. Yağsız sütle yapılmış kahve ya da aspartane ile tatlandırılan çay, haşlanmış yumurta ve 1 dilim hindi gayet doyurucu ve diyet için yeterli olabilir.

* Lokantada yerken dikkat: Lokantada yemek yerken, istediğiniz yiyeceği sossuz olarak sipariş edin. Tatlı olarak da kahve, meyveli yoğurt ya da yağsız sütten yapılmış tatlılar.

Ketçap tuzlu uzak durun

* Baharat, sarımsak, soğan ve sirke yemeklerin yanında kullanılabilir. Bu sayede beyin tok hisseder.

* Vanilya ve tarçın ise yemeklerin şekerli olduğu hissini veriyor.

* Şekersiz yapılan turşular, limon yenilebilir.

* Tuz ve hardala da izin var ama fazla kullanılmaması şartıyla.

* Ketçap çok tuzlu olduğu ve doğal olmadığı için kesinlikle yasaktır.

* Şekersiz sakızlar tavsiye edilir.

Suyu unutmayın

* Su, Dukan diyeti için çok önemlidir. Ne kadar azimle diyet yaparsanız yapın, gerekli miktarda su tiketmediğiniz zaman yanmış yağlar vücuttan atılmaz ve vücuda hasar verir. Normal suyun yanı sıra maden suyu, çay, kahve ve benzeri içecekler tavsiye edilir. Diyet boyunca günde en az bir buçuk litre su içmek zorunludur.

Halsizlik hissedilebilir

* Dukan diyetinin bazı yan etkileri görülebilir. Bunlar arasında halsizlik olabilir. Vücuda aşırı yüklenmemek gerek, onun yerine günde 20 dakika yürüyüş mutlaka yapılmalıdır. Diyetin üçüncü gününde bu halsizlik ortadan kalkar. Saldırı evresinde ağız kokusu ve ağız kuruluğu yaşanabilir. Kilo verildiğinin kanıtı olan bu yan etkileri su içerek ortadan kaldırılabilir.

Hergün 2 yumurta

Dukan diyetinde yumurta tüketmek serbesttir. Yağsız yapılan omlet, rafadan ya da katı yumurta gönül rahatlığıyla yenilebilir. Yumurtaya tat katmak için karides, yengeç ve benzeri besinleri ya da baharat ve soğan ekleyebilirsiniz. Yüksek kolesterolü olan birisi haftada 3-4 yumurta sarısından fazlasını yememeli. Yumurtanın beyazı istenildiği gibi yenilebilir. Eğer yumurtaya alerjiniz ve kolesterol sorununuz yoksa her gün iki yumurta yiyebilirsiniz.

Yağsız süt protein deposu

Yağsız süt, yağsız yoğurt, yağsız peynir ve yağsız krema tüketimi serbest. Bu besinler protein deposu oldukları için saldırı evresinde çok önemlidir. Yapay tatlandırıcıların kullanıldığı aromalı meyve yoğurtları ve benzeri süt ürünlerinden uzak durmak gerek. Doğal yoğurtları ve yağsız olması şartıyla aromalı yoğurtları tercih edebilirsiniz. Fakat diyetin saldırı evresinde daha çabuk kilo kaybetmek istiyorsanız bunları tüketmeyin. Bu ürünler zayıflama hızınızı yavaşlatır.

1.aşama ne zaman bitecek?

Diyetteki saldırı dönemi ortalama beş gün sürer. Vücudun metabolizmasına zarar vermeden yaklaşık 9 ile 18 kilo verilebilir. Eğer dokuz kilodan az vermek istiyorsanız, bu diyeti üç gün boyunca uygulayın. Üç günlük kısa saldırı döneminde 2 ile 5 kilogram verebilirsiniz. 5 kilodan az vermek istiyorsanız diyeti bir günde uygulayabilirsiniz. Ani protein diyeti sayesinde vücut besinlere tepki verir ve zayıflama süreci başladığı gibi bon bulur. Bir günlük diyette yaklaşık bir kilo verilir.

Saldırı dönemi için bir günlük ideal menü

* Kahvaltı: Kahve ya da çay, iki küçük kase dolusu yağsız yoğurt ya da 225 gram yağsız peynir. Bir dilim hindi, tavuk ya da haşlanmış yumurta.
* Atıştırmalık: Bir kase yağsız yoğurt ya da 115 gram yağsız peynir.
* Öğlen: Tavuk budu, somon fileto, biftek.
* Atıştırmalık: Yağsız yoğurt ve bir dilim hindi.
* Akşam: Baharatlı karides, tavuk, midye ya da haşlanmış biftek.

Doktor Öz’den de onay aldı

Medyatik doktor Mehmet Öz, Dukan Diyeti’ni ilk okuduğunda çok şaşırdığını, fakat sürecin detaylarını öğrendikten sonra gayet başarılı bulduğunu açıkladı

Amerika’nın önde gelen doktorlarından Doktor Mehmet Öz, katıldığı bir televizyon şovunda Dr. Pierre Dukan’ın zayıflama programını beğendiğini açıkladı. Dr. Öz “Dukan ile çok zaman geçirdim çok bilgili birisi. 35 yıllık kariyeri boyunca incelediği binlerce hastadan sonra bu diyeti geliştirdi. Bu kolay bir diyet, ilk iki dönemi geçtikten sonra istediğiniz herşeyi yiyebilirsiniz. Dukan, bu beslenme düzeni sayesinde tekrar kilo alınmayacağını öne sürüyor” dedi. Dukan’ın teorisini okuduğunda çok şaşırdığını ve bu beslenme düzeninin işe yaramayacağını düşündüğünü söyleyen Öz “Fakat daha sonra Dukan ile röportaj yapıp, diyetin ayrıntılarını öğrenince bu yöntemi gayet mantıklı buldum” dedi.

UYARI: Bu beslenme yöntemi protein ve et ağırlıklı olduğu için gut ve tansiyon sorunu olanlar bu yöntemi danışman eşliğinde uygulasınlar.

Kaynak: gazetevatan.com


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Taylan Kümeli Yaz Diyeti

Taylan Kümeli’nin yaza hazırlık için hazırladığı bu diyet 4. günden sonra tekrarlanarak devam ediyor...

Kapat